Kielce. Dziś obchodzimy Dzień Motyli

Na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli, a w samej Polsce występuję ich aż 3 156. Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego żyje 500 gatunków motyli.
Bajeczne kolory motyli przyciągają uwagę, ale nie zawsze są „prawdziwe”. Ich skrzydła same w sobie są pozbawione barw. Kolor to zasługa łusek, ułożonych jak dachówki. Gdy dotkniemy skrzydła motyla, osypują się one jak pyłek. Niektóre łuski, na pozór kolorowe, tak naprawdę są bezbarwne.
Wśród motyli znajdziemy gatunki szkodliwe, pożyteczne oraz takie, które nie mają wpływu na gospodarkę człowieka. Najbardziej znanym produktem motyli jest jedwab. Jest on wytwarzany przez gąsienice jedwabnika morowego, celem ochrony poczwarki.
Motyle są zmiennocieplne. Jeśli ich ciała nie osiągną odpowiedniej temperatury (z reguły ok. 30°C), będą niezdolne do lotu. Dlatego często można zaobserwować, że odpoczywające motyle wygrzewają się na słońcu z rozłożonymi płasko skrzydłami. Zdecydowanie łatwiej mają gatunki o ciemnym ubarwieniu, ponieważ takie „panele słoneczne” skuteczniej gromadzą energię.
Niektóre z motyli mogą dolecieć z Polski do Afryki. Nasz rodzimy osetnik w ciągu roku pokonuje trasę długości nawet 14 tys. km! Natomiast amerykańskie monarchy podróżują masowo z Kanady do Meksyku.
Dorosłe postaci motyli nie są zbyt długowieczne – giną najczęściej po 2–4 tygodniach. Są jednak wyjątki od tej reguły. W biciu rekordów motylom pomaga zima, a konkretnie hibernacja. Jeśli zapadają w nią osobniki dorosłe, mogą przeżyć nawet dziewięć miesięcy.
W Polsce jednym z rekordzistów jest pospolity latolistek cytrynek. Wylęga się w lipcu, w sierpniu zapada w sen, a wiosną pojawia się jako jeden z pierwszych gatunków owadów. Wówczas przystępuje też do rozrodu.