Cannes. Powstało niezwykłe podwodne muzeum

W Cannes postało niezwykłe podwodne muzeum. Sześć ogromnych rzeźb przedstawiających ludzkie twarze stanęło u wybrzeży miasta. Tę instalację stworzoną przez brytyjskiego rzeźbiarza Jasona deCaires Taylora można oglądać podczas nurkowania. Ma ona wśród odwiedzających rozbudzić ciekawość życiem morskim i budować świadomość tego, że trzeba o nie dbać.
Każda z rzeźb mierzy dwa metry i waży około 10 ton. Umieszczone są na głębokości od dwóch do trzech metrów. Przedstawiają twarze okolicznych mieszkańców. Posągi znajdują się w pobliżu Wyspy Świętej Małgorzaty (Ile Sainte-Marguerite), która leży tuż przy wybrzeżu Cannes.
Motyw maski ma związek z historią Wyspy Świętej Małgorzaty. Miejsce to jest bowiem znane jako to, w którym więziono Człowieka w Żelaznej Masce, bohatera powieści Aleksandra Dumasa.
Rzeźby zostały wykonane z materiałów o neutralnym PH, aby przyciągnąć faunę i florę morską. Co więcej, teren, na którym je postawiono, oczyszczono z nieużywanej infrastruktury morskiej – odpadów takich jak stare silniki i rurociągi. Miejsce odgrodzono od ruchu morskiego, aby nurkowanie tam było bezpieczne, a instalacja nie uległa zniszczeniu. Woda jest tam krystalicznie czysta i naświetlona słońcem, co ułatwia podziwianie posągów.