Warszawa. Minister ogłosił twardy lockdown w kolejnym województwie

Od 13 do 20 marca zaostrzone zostaną zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużono obostrzenia na Warmii i Mazurach. W pozostałych województwach dotychczasowe zasady bezpieczeństwa przedłużono do 28 marca.
Minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że jest prowadzony monitoring mutacji, które są odpowiedzialne za rozwój pandemii w Polsce. Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej wynosił ok. 10 proc., w lutym wzrósł do 10 proc., a najnowsze badania pokazują, że jest na poziomie – 25 proc.
W rządowym komunikacie stwierdzono, że trzecia fala pandemii koronawirusa rozpędza się i wciąż odnotowujemy znaczny wzrost zakażeń COVID-19. Również obserwujemy wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Uruchamiano w związku z tym kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach, by każdy pacjent otrzymał pomoc medyczną.
Szczególnie trudna sytuacja jest w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.
-Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Nowe zasady będą obowiązywały od 13 marca do 20 marca. Istotną zmianą będzie wprowadzenie nauki mieszanej w klasach I-III szkół podstawowych w tych regionach. W pozostałych województwach przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca – powiedział Niedzielski.
Od poniedziałku 15 marca w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim klasy I-II w szkołach podstawowych będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie. Dyrektorzy szkół przez najbliższy tydzień podejmą decyzję, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej.
Oprócz tego swoją działalność muszą zawiesić:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna,
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu),
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie,
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online),
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),
- stoki narciarskie,
- kluby fitness i siłownie,
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).