Kielce. Próbna matura z języka polskiego za nami. Znamy tematy

Jak wybory człowieka wpływają na jego życie, na podstawie „Pana Tadeusza”, czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką, na podstawie „Ludzi bezdomnych”, interpretacja wiersza Leśmiana – takie tematy do wyboru mają uczniowie na próbnej maturze z polskiego.
W środę rozpoczęły się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Potrwają do 16 marca. Przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny.
CKE zaproponowała, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00. Próbne egzaminy obejmą wszystkie przedmioty maturalne.
Uczniowie piszący próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym muszą między innymi napisać wypracowanie na jeden trzech tematów do wyboru.
Pierwszy z tematów do wyboru brzmi: „Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury„. Zacytowany w arkuszu fragment to wyznanie rannego księdza Robaka, na temat swojej przeszłości.
Drugi temat brzmi: „Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury„. Zacytowany w arkuszu fragment powieści to rozmowa o obrazie „Rybak” Puvis de Chavannes’a.
Trzeci temat brzmi: „Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij„. Chodzi o zamieszczony w arkuszu wiersz Bolesława Leśmiana „Z lat dziecięcych„.