Kielce. Rocznica powołania obrońców Westerplatte

W dniu 82. rocznicy wydania tajnego rozkazu wymarszu na Westerplatte na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach rekonstruktorzy z 4. Pułku Piechoty Legionów wystawili wartę honorową przed tablicą pamiątkową.
Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów zapalając znicze oddali pamięć 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach.
– Żołnierze do stanicy tranzytowej byli powoływani według określonych zasad, cech i wartości – mówił Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów.
Kadra zawodowa plutonu (14 ludzi) była wyznaczona z pułków piechoty, zaś wszyscy podoficerowie zawodowi – z grupy liniowej. Podoficerowie i strzelcy zasadniczej służby wojskowej zostali wyznaczeni z żołnierzy wcielonych na wiosnę 1938 r. (rocznik 1916) do 4. pp Legionów w Kielcach.
Do doboru żołnierzy do plutonu wartowniczego, który decydował o wartości bojowej, przywiązywano szczególną wagę. Ściśle określono kryteria psychofizyczne. Wyznaczeni żołnierze: oficerowie, podoficerowie i szeregowcy musieli spełniać następujące warunki:
oficer – kawaler, kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre,
podoficerowie – kawalerowie (pewien procent może być żonatych pod warunkiem, że rodziny nie będą sprowadzone do Gdańska), kwalifikacje służbowe i moralne bardzo dobre, narodowości polskiej, nie karani sądowo i dyscyplinarnie za wykroczenia przeciwko dyscyplinie wojskowej i lojalności służbowej, bez nałogów i nie zadłużeni,
szeregowcy – bez kar sądowych, pewni politycznie, narodowości polskiej, wzrost pożądany od 170 cm wzwyż.