Nowy Jork. Szef ONZ apeluje o ochronę środowiska

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, zwrócił się o globalne działania w celu powstrzymania „bezsensownej i samobójczej wojny z naturą” i rozwiązania problemów klimatycznych, utraty różnorodności biologicznej i zanieczyszczenia w przyrodzie.
-Chcę jasno powiedzieć. Bez pomocy natury nie będziemy się rozwijać, a nawet nie możemy przetrwać. Zbyt długo toczyliśmy bezsensowną i samobójczą wojnę z naturą. Rezultatem są trzy wzajemnie powiązane kryzysy środowiskowe: zakłócenia klimatyczne, utrata różnorodności biologicznej i zanieczyszczenie, które zagrażają naszej żywotności jako gatunku – powiedział Antonio Guterres na konferencji prasowej przedstawiającej raport Programu Ochrony Środowiska ONZ „Making Peace with Nature”.
-Ludzkie dobro polega na ochronie zdrowia naszej planety. Nadszedł czas, aby ponownie ocenić i zresetować nasze relacje z naturą – powiedział.
-Ludzkość nadmiernie eksploatuj środowisko na lądzie i morzu. Atmosfera i oceany stały się wysypiskiem odpadów. Rządy nadal płacą więcej za wykorzystywanie przyrody niż za jej ochronę. Na całym świecie, kraje wydają około 4 do 6 bilionów dolarów rocznie na dotacje, które szkodzą środowisku – zauważył szef ONZ.
Guterres stwierdził, że powiązane ze sobą kryzysy klimatyczne, bioróżnorodności i zanieczyszczenia wymagają pilnych działań ze strony całego społeczeństwa – ze strony rządów, ale także organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw, miast i osób prywatnych.
Raport „Making Peace with Nature”pokazuje, że światowa gospodarka wzrosła prawie pięciokrotnie w ciągu ostatnich pięciu dekad, ale stało się tak przy ogromnych kosztach dla globalnego środowiska.
Ponad 1 milion z szacowanych 8 milionów gatunków roślin i zwierząt na naszej planecie jest zagrożonych wyginięciem. A choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza powodują około 6,5 miliona przedwczesnych zgonów każdego roku. Zanieczyszczona woda zabija kolejne 1,8 miliona osób, głównie dzieci. Tymczasem 1,3 miliarda ludzi pozostaje biednych, a około 700 milionów jest głodnych.
Nowy raport wskazuje na wiele sposobów zapobiegania tak katastrofalnym skutkom działalności człowieka w środowisku. Na przykład rządy mogą włączyć kapitał naturalny do miar wyników gospodarczych i promować gospodarkę o obiegu zamkniętym. Mogą one przenosić dotacje z paliw kopalnych na rozwiązania niskoemisyjne i przyjazne dla przyrody.
-Najważniejsze jest to, że musimy zmienić sposób, w jaki postrzegamy i cenimy naturę. Musimy odzwierciedlać prawdziwą wartość natury we wszystkich naszych politykach, planach i systemach gospodarczych. Dzięki nowej świadomości możemy kierować inwestycje w politykę i działania, które chronią i przywracają naturę, a nagrody będą ogromne – powiedział Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.
Jego zdaniem nadszedł czas, abyśmy nauczyli się postrzegać naturę jako sojusznika, który pomoże nam osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.