Kielce. Odszedł Maciej Lis – sybirak, przewodniczący Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych

19 lutego zmarł w wieku 85 lat Maciej Lis – sybirak, przewodniczący Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych, współzałożyciel i wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Kielcach. Był także założycielem i wieloletnim przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Wojewodzie Świętokrzyskim, a następnie Marszałku Województwa Świętokrzyskiego.
Maciej Lis był współorganizatorem wielu działań zmierzających do zachowania pamięci o zesłańcach na Sybir. Od wielu lat był współorganizatorem i prowadzącym uroczystości z okazji kolejnych rocznic I, II i III wywózki na Sybir, wybuchu wojny i jej zakończenia.
W 1995 r. był współorganizatorem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, która jest reprezentantem wszystkich organizacji kombatanckich z terenu województwa świętokrzyskiego. Trzykrotnie był jej przewodniczącym. Od 2009 r. do 2017 r. pełnił ponownie funkcję przewodniczącego.
W 2017 r. był inicjatorem powołania Świętokrzyskiego Porozumienia Kombatantów i Osób Represjonowanych z okresu II wojny światowej.
W latach 2002-2010 był w składzie Rady Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Przez wiele lat był członkiem Regionalnej Komisji ds. Oddziaływania na Środowisko.
Był wielkim pasjonatem turystyki kwalifikowanej. Do PTTK wstąpił w 1957 roku. Tę pasję połączył z pracą zawodową w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Zarządzie Okręgu Kielce.
W polu jego zainteresowań było dziedzictwo kulturowe. W 1967 r. był współorganizatorem Dymarek Świętokrzyskich i współtworzył zasady organizacji imprezy, uczestniczył także bezpośrednio w organizacji Dymarek w latach 1967 – 1984. W 1969 r. był współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Staropolskiego, które służyło poznaniu dziejów polskiej myśli technicznej oraz propagowaniu dorobku starożytnego i staropolskiego przemysłu wśród szerokich kręgów społeczeństwa.
Był autorem wspomnień z okresu pobytu na Syberii pt. „Dziecko szczęścia”, a także redaktorem wspomnień swojego ojca pt. „Przez cztery wojny”.
Był uhonorowany Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Odznaką Honorową Województwa Świętokrzyskiego oraz licznymi odznaczeniami kombatanckimi i społecznymi.
Maciej Lis, jako kielczanin, sybirak i człowiek wielu pasji zyskał sobie wielkie uznanie i szacunek środowisk inwalidów wojennych, kombatantów i osób represjonowanych oraz ludzi, którzy działają na rzecz ochrony przyrody, środowiska, dziedzictwa kulturowego i turystyki w Kielcach, regionie i kraju.
Zdjęcie: UMWŚ