Kraków. Działamy w sposób solidarny. 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Z okazji 30-lecia działalności V4 w Krakowie odbył się szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.
Siła V4 opiera się na wspólnym działaniu, mocnej pozycji negocjacyjnej w Unii Europejskiej oraz reprezentacji strategicznych interesów naszego regionu na arenie międzynarodowej. Podczas szczytu podsumowano trzy dekady współpracy wyszehradzkiej, określono zadania na przyszłość oraz podpisano wspólne deklaracje – rocznicową oraz cyfrową.
Rozmowy przywódców poświęcone były także m.in. zwalczaniu COVID-19 oraz unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej. Koniec jubileuszowego szczytu zwieńczyło uroczyste przekazanie Polsce zbroi Zygmunta II Augusta przez Węgry.
Geograficzne sąsiedztwo, tożsamość wynikająca z doświadczeń historycznych oraz wyzwania społeczno-gospodarcze sprawiają, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja mają wiele wspólnych interesów. Świadczy o tym regularna i aktywna współpraca w wielu obszarach, takich jak bezpieczeństwo, migracje, polityka spójności, rozwój jednolitego rynku, czy gospodarka cyfrowa.
– Tu, w Europie Środkowej, mamy odwagę, aspiracje i wizję, która musi być przez nas kontynuowana – mówił w Krakowie premier Mateusz Morawiecki, przyznając, że cieszy się z uzgodnienia dotyczącego zwiększenia Funduszu Wyszehradzkiego do 10 mln euro.
– Przed nami świat pełen wyzwań. Jestem przekonany, że w duchu solidarności i odwagi poszukiwania nowego kontraktu społecznego pomiędzy państwami członkowskimi UE, będziemy mogli wstąpić w nową epokę po COVID-19 z nadzieją na lepszą przyszłość – podkreślał.
– Pokazaliśmy, że potrafimy działać w sposób solidarny, a trudne dyskusje są potrzebne, bo tam ucierają się nasze poglądy i przybliżają się nasze stanowiska. Wypracowujemy kompromis dla przyszłości – dla nowego, lepszego europejskiego ładu – zaznaczył podczas swojego wystąpienia premier Morawiecki.
-Nasze narody czują się w pełni odpowiedzialne za przyszłość Europy. Musimy obronić ją przed zewnętrznymi atakami i równocześnie ochronić przed wewnętrznymi imperialnymi projektami. Nasz cel to zachowanie suwerenności naszych państw i narodów – powiedział z kolei premier Węgier Victor Orban.
Zdjęcie: Krystian Maj/KPRM