9. lutego. Międzynarodowy Dzień Pizzy

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Codziennie sprzedawanych jest ich, tylko w samej Italii, 8 milionów. Wybór tego dnia jest połączeniem sacrum i profanum, bo zgodnie z długą tradycją w uroczystość świętego Antoniego opata piekarze, także „pizzaioli” zamykali swoje lokale i świętowali z rodziną.
Światowy Dzień Pizzy został ustanowiony w 2017 roku we Włoszech – z myślą także o jej miłośnikach za granicą – po tym, gdy sztuka wypieku tego specjału przez piekarzy z Neapolu została wpisana na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Tak postanowiono upamiętnić to wydarzenie.
Najpopularniejszym rodzajem tego smakołyku jest niezmiennie margherita, jeden z wariantów pizzy neapolitańskiej.
Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
Dziś neapolitana chroniona jest certyfikatem TSG (ang. „świadectwo szczególnego charakteru”) wydawanym przez Komisję Europejską. Oznacza to, że tę odmianę włoskiego specjału przyrządzać można wyłącznie według ściśle określonej, tradycyjnej receptury.