Toksyczne powietrze każdego roku powoduje śmierć tysięcy ludzi w europejskich miastach

Dziesiątki tysięcy mieszkańców europejskich miast umiera przedwcześnie każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza – stwierdzili naukowcy w badaniu oceniającym ponad 800 miast pod względem ryzyka przedwczesnej śmierci spowodowanej przez dwie wiodące substancje zanieczyszczające.
W badaniu, opublikowanym w The Lancet Planetary Health, przeanalizowano ryzyko w każdym miejscu narażenia na dwutlenek azotu – trujący gaz zawarty w spalinach samochodu oraz na drobne cząstki, które mogą obejmować dym, kurz i popiół. Następnie naukowcy stworzyli narzędzie internetowe, które pozwala mieszkańcom zobaczyć, gdzie ich miasto znajduje się w tabelach rankingowych, wraz z danymi porównującymi ich jakość powietrza z innymi ośrodkami miejskimi.
-Miasta są dużymi obszarami zanieczyszczenia powietrza – powiedział główny autor badania Mark Nieuwenhuijsen z Barcelona Institute for Global Health, dodając, że ma nadzieję, że strona porównawcza pomoże zwiększyć świadomość „cichego zabójcy”.
-To bardzo dobre narzędzie, dzięki któremu ludzie mogą zobaczyć, co dzieje się w ich mieście… i naprawdę powinni wykorzystać te informacje, aby nalegać na działanie – powiedział.
Naukowcy biorący udział w nowym badaniu wykorzystali dane dotyczące jakości powietrza dla poszczególnych miast, aby obliczyć jaki procent zgonów można przypisać narażeniu na dwutlenek azotu i drobny pył zawieszony.
Około 51 000 przedwczesnych zgonów z powodu drobnego pyłu zawieszonego i 900 z powodu dwutlenku azotu można by rocznie zapobiec, gdyby miasta zredukowały zanieczyszczenia do poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia.
Madryt znalazł się na szczycie rankingu dwutlenku azotu, w którym naukowcy obliczyli, że do 7% wszystkich zgonów było spowodowanych przez zanieczyszczenie. W następnej kolejności znalazły się Antwerpia, Turyn, Paryż i Mediolan.
Miasta w dolinie Padu we Włoszech, południowej Polsce i wschodnich Czechach były postrzegane jako najbardziej narażone na śmierć z powodu drobnego pyłu zawieszonego, który pochodzi z szerszego zakresu działalności, w tym przemysłu, ogrzewania gospodarstw domowych i pożarów węgla.
Kraje północnoeuropejskie, takie jak Islandia, Norwegia i Szwecja, zdominowały listę miast o najniższych wskaźnikach zgonów związanych z obydwoma zanieczyszczeniami.
Zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za około 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie każdego roku, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, która wezwała do traktowania tego ryzyka jako kwestii związanej z prawami człowieka.
-Badanie podkreśla w dużej mierze ukryty wpływ zanieczyszczenia powietrza w miastach – powiedział Matt Whitney z The Clean Air Fund.
-Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnego wpływu, jaki ma to na zdrowie – powiedział Reuterowi. Wezwał władze miasta do podjęcia działań, zachęcając do zrównoważonego transportu i inwestując w tereny zielone.