Ouagadougou. Afrykański Wielki Zielony Mur

Wioska Bazongo, ponad 160 kilometrów od stolicy Burkina Faso, stała się częścią inicjatywy Wielkiego Zielonego Muru, programu regionalnego, którego celem jest powstrzymanie skutków zmian klimatycznych, ograniczenie głodu, tworzenie miejsc pracy i ograniczenie konfliktów poprzez przywracanie ziemi na całej szerokości Afryki, w pasie poniżej Sahary.
-Mamy szczęście, że nauczyliśmy się tych nowych umiejętności – powiedział Bazongo, którego organizacja wspiera tę inicjatywę w pięciu krajach.
Zauważył, że zdobycie funduszy na zmianę tego zachowania jest wyzwaniem, dodając, że jest „bardzo szczęśliwy” słysząc francuskie oświadczenie, że banki rozwoju i rządy zobowiązały się do przyśpieszenia prac nad Wielkim Zielonym Murem o wartości 14,3 miliarda dolarów.
Na szczycie One Planet Summit w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron pochwalił darczyńców za pokonanie początkowego celu 10 miliardów dolarów i powiedział, że Francja zapewni dotrzymanie zobowiązań.
Pierwotnym pomysłem stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, zapoczątkowanego w 2007 r., było zasadzenie 8-tysięcznego pasma drzew obejmującego 11 kluczowych krajów od Senegalu na zachodzie po Dżibuti na wschodzie, aby powstrzymać marsz pustynnienia.
Po wczesnej krytyce aspektów, takich jak wąskie skupienie się na ponownym zalesianiu, program poszerzył się o inne podejścia, takie jak tworzenie ogrodów wielofunkcyjnych i stabilizowanie wydm w celu utrzymania roślinności, a także rozszerzył się na 20 krajów.
Nowe finansowanie w tym tygodniu jest bardzo potrzebne dla inicjatywy, która ma na celu odtworzenie 100 milionów hektarów zdegradowanych gruntów, sekwestrację 250 milionów ton dwutlenku węgla i stworzenie 10 milionów zielonych miejsc pracy do 2030 roku.
Raport ONZ w 2020 r. stwierdza, że prace renowacyjne muszą przyspieszyć, aby objąć 8 milionów hektarów rocznie, przy rocznym koszcie 3,6–4,3 miliarda USD.