Kielce. Decyduje się przyszłość Bazy Zbożowej

Na stronie Bazy Zbożowej ukazał się komunikat adresowany do działających tam twórców i artystów mówiący o zamknięciu z dniem 15 stycznia instytucji z powodu braku rozstrzygnięcia konkursu na jej prowadzenie. Czy oznacza to początek końca unikalnego na skalę ogólnopolską miejsca, gdzie setki młodych ludzi bez ograniczeń twórczych mogą uprawiać różne dziedziny sztuki? O tym pewnie wkrótce się dowiemy.
Początki Kieleckiej Federacji Stowarzyszeń Kulturotwórczych „Baza Zbożowa” sięgają roku 2006, kiedy to ówczesny prezydent Kielc Wojciech Lubawski przekazał teren byłych warsztatów ZOMO wraz z budynkami na cele szeroko rozumianej działalności kulturalnej.
Jak możemy przeczytać na stronie instytucji: Baza Zbożowa – to miejsce poszukiwań artystycznych, dla młodzieży utalentowanej z wszystkich dziedzin sztuki, odnajdującej się w warunkach nieograniczonych czasem i przestrzenią artystyczną. To miejsce konfrontacji artystycznej pomiędzy młodymi a dojrzałymi artystami, to wreszcie miejsce w którym każdy ponosi odpowiedzialność za siebie i za swoje działania, w ramach ustalonego regulaminu.
Na terenie Bazy Zbożowej działa w chwili obecnej ponad 500 twórców i artystów, którzy mają unikalną w skali całej Polski swobodę artystyczną. Wśród nich są: muzycy, malarze, fotograficy czy aktorzy. Stale funkcjonują tu dwa teatry, pracownia ceramiczna i świetnie zaprojektowany i wyposażony klub „Kotłownia”, w którym odbywają się imprezy muzyczne czy festiwale. Podstawową formą działalności tej instytucji są prowadzone siedem dni w tygodniu warsztaty artystyczne z wszelkich dziedzin sztuki.
Czy Baza Zbożowa przetrwa w obecnym kształcie? My mamy nadzieję, że tak.
Kilkunastoletni dorobek instytucji, która promieniuje na Kielce, region świętokrzyski i jest znana w całej Polsce warto zachować i rozwijać.
Tymczasem środowisko artystyczne Kielc czeka na rozstrzygnięcie konkursu i powrót do normalnej działalności.