Chęciny. Jaskinia Raj-2021 ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Jaskiń i Krasu

W Międzynarodowym Roku Jaskiń i Krasu przypominamy Jaskinię Raj położoną w odległości 3,5 kilometra od Chęcin. Jest ona jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Sam rezerwat przyrody nieożywionej Jaskinia Raj został utworzony w 1968 r.
Od 1972 roku Jaskinia Raj udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika.
Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową.
Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.
System korytarzy jaskini ma długość 240 m, z czego 180 m udostępnionych jest do zwiedzania. W jaskini można zobaczyć znalezione tam w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50 000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego czy niedźwiedzia jaskiniowego.
Rezerwat swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej szacie naciekowej powstałej wskutek przesączania się wody przez nadkład wapienny i wytrącania się kalcytu na stropie i ścianach jaskini. Najliczniej występują tutaj nacieki pionowe: stalaktyty, stalagmity oraz stalagnaty. Najciekawsze spośród nich to tak zwane makarony, czyli stalaktyty w kształcie rurek, wewnątrz których spływa woda, a kalcyt wytrąca się na ich końcach.
Występujące w jaskini stalaktyty tworzą skupiska o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu nawet 100-200 stalaktytów na 1 m2. Różnorodne ich zabarwienie związane jest z domieszką różnych związków między innymi żelaza i manganu.
Nam wypada jedynie poczekać na zakończenie pandemii koronawirusa i zaprosić Czytelników do zobaczenia Raju na żywo. Warto.