Kałków-Godów. Świętokrzyskie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Na turystycznej mapie regionu świętokrzyskiego jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Położone 50 km od Kielc, przy drodze ze Starachowic do Ostrowca stanowi centrum kultu religijnego, a znajdująca się na jego terenie Golgota Wschodu jest doskonałą lekcją polskiej historii.
W okresie świątecznym pojawiają się we wszystkich kościołach szopki, przedstawiające miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Z powodu ograniczeń wynikających z pandemii Covid-19 zrezygnowano w tym roku z budowania tzw. żywych szopek, gdzie obok figur Świętej Rodziny, pasterzy czy trzech króli pojawiają się prawdziwe zwierzęta – owce, osiołki, drób czy koziołki. Wyjątkiem jest tutaj Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, gdzie ku radości najmłodszych taka żywa szopka jest udostępniona do oglądania pielgrzymom i turystom.
Oczywiście zobaczenie żywej szopki było tylko pretekstem do odwiedzenia przez naszego reportera Sanktuarium, które przyciąga co roku głównie pielgrzymów, ale także wycieczki szkolne, dla których Golgota Wschodu będąca częścią kompleksu jest miejscem spotkania z bolesną historią narodu i państwa polskiego. Golgota z zewnątrz przypomina średniowieczny zamek o wysokości 33 metrów, w całości zbudowany z kamienia. Prowadzi do niej Droga Pielgrzymia, choć można też dojść do niej dłuższą drogą mijając po drodze Dom Pielgrzyma Jana Pawła II, kolejne stacje Drogi Krzyżowej czy zbudowaną z wielkich bloków skalnych kopię Groty objawień z Lourdes. Dochodząc do obiektu rzuca się w oczy jego imponujący rozmiar, a także osadzone na ścianie zewnętrznej herby królów i książąt polskich.
Wnętrze Golgoty Wschodu to dziesiątki sal i mniejszych pomieszczeń, kaplic i ekspozycji tematycznych dotyczących najtragiczniejszych wydarzeń z historii Polski. Wśród nich: kaplica Katyńska, Sybiraków Ziemi Radomskiej, NSZZ Solidarności. Na uwagę zasługują też pomieszczenia upamiętniające tragedię w kopalni Wujek, męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki czy ofiary niemieckiego ludobójstwa z czasu II Wojny Światowej. Na zewnątrz u stóp obiektu obejrzeć możemy długą na kilkanaście metrów symboliczną makietę samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w roku 2010. W katastrofie zginęło wtedy 96 osób, w tym para prezydencka – Lech i Maria Kaczyńscy. Z tarasu widokowego znajdującego się na samym szczycie rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę, a także na całe Góry Świętokrzyskie.