Kielce. Upamiętnić Romana Dmowskiego

Potrzebie upamiętnienia Romana Dmowskiego w Kielcach była poświęcona konferencja prasowa zorganizowana przez Konfederację na Rynku w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wczoraj minęła 82. rocznica śmierci twórcy ruchu narodowego w Polsce.
W konferencji udział wzięli członkowie Młodzieży Wszechpolskiej Okręg Świętokrzyki, Ruchu Narodowego, Konfederacji Wolność i Niepodległość – Świętokrzyskie.
Przedstawiciel w Ruchu Narodowego w regionie Łukasz Wilczyński zwrócił uwagę na brak upamiętnienia tak wielkiego Polaka jakim był Dmowski w Kielcach.
– Chcemy też zaangażować mieszkańców Kielc, którzy być może wskażą i dadzą propozycje miejsc, w których można upamiętnić tę postać – zaapelował Wilczyński.
– Zwróciliśmy uwagę na potrzebę upamiętnienia wybitnego Polaka w przestrzeni Kielc. Nie mamy ani ulicy, ani ronda. Nie mamy nawet tablicy poświęconej Dmowskiemu – powiedział wiceprezes partii KORWiN Dawid Lewicki.
W godzinach wieczornych w kościele p.w. św. Wojciecha została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.
Roman Dmowski przyszedł na świat 9 sierpnia 1864 roku na warszawskim Kamionku. Był współtwórcą Narodowej Demokracji, posłem na Sejm RP, ministrem spraw zagranicznych II RP w roku 1923.
Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, a jego ojciec był właścicielem małej firmy brukarskiej na warszawskiej Pradze. Jako uczeń III Gimnazjum na Krakowskim Przedmieściu założył tam tajną organizację uczniowską „Strażnica”.
Podczas konferencji pokojowej w Paryżu wygłosił pięciogodzinną mowę, uzasadniając polskie postulaty terytorialne. W imieniu Polski podpisał też wspólnie z premierem Ignacym Paderewskim Traktat Wersalski 26 czerwca 1919 roku.
Dmowski był rzecznikiem inkorporacyjnej koncepcji wschodniej granicy Polski, w dużej mierze zrealizowanej w ramach pokoju zawartego z Rosją Radziecką w Rydze w marcu 1921 roku.
W II Rzeczpospolitej był przywódcą partii narodowo-demokratycznej i konspiracyjnego Obozu Wielkiej Polski. Zmarł 2. stycznia 1939 roku.