Zakopane. Muzeum Tatrzańskie od 1 stycznia będzie Muzeum Narodowym

Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie będzie Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę w Warszawie umowę w tej sprawie podpisał szef resortu kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski w obecności Anny Wende-Sumiak dyrektor tej instytucji kultury, która jest największym muzeum regionalnym.
Minister kultury zobowiązał się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie. Umowa będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia.
– To jest dzień symboliczny, doktor Tytus Chałubiński byłby zadowolony, że polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję – mówił podczas uroczystości podpisania umowy prof. Piotr Gliński, wicepremier Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
– Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a więc staje się Muzeum Narodowym. Podnosimy do rangi Muzeum Narodowego tą wspaniałą instytucję i jesteśmy z tego dumni – dodał wicepremier.
Wspólne prowadzenie Muzeum Tatrzańskiego przez Ministerstwo Kultury i Urząd Marszałkowski ma na celu podniesienie rangi i znaczenie tej instytucji kultury na muzealnej mapie Polski oraz umożliwienie warunków jej dalszego, bardziej dynamicznego rozwoju.
Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory z m. in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się już w roku 1888 w gronie przyjaciół warszawskiego lekarza, uczonego, społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny Tytusa Chałubińskiego, uważanego za odkrywcę leczniczych wartości tatrzańskiego klimatu, “odkrywcę Zakopanego”.