Edynburg. Czy Szkocja uzyska niepodległość

Po ośmiu miesiącach negocjacji i siedmiu dniach przed terminem Brexitu – Unia Europejska i Wielka Brytania ostatecznie zawarły porozumienie w sprawie handlu i bezpieczeństwa. Brytyjski premier Boris Johnson nazywa to porozumieniem takim, które pomoże Wielkiej Brytanii przejąć kontrolę nad jej przyszłością. Tymczasem premier Nicola Sturgeon powiedziała, że rozwód z Unią Europejską odbył się wbrew woli Szkocji.
Brexit nie przez wszystkich Brytyjczyków jest akceptowany. W Szkocji, przywódca niepodległościowy Nicola Sturgeon, powiedziała, że nadszedł czas, aby kraj stał się „niezależnym narodem europejskim”. Premier napisał na Twitterze, że Brexit dzieje się „wbrew woli Szkocji”. W referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. 62 procent wyborców w Szkocji opowiedziało się za pozostaniem w UE. Od tego czasu wezwania do niezależności wzrosły.
Teraz oczekuje się, że partia Sturgeona weźmie udział w przyszłorocznych wyborach w Holyrood, starając się o nowy mandat do drugiego głosowania nad niepodległością. Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon mówiła, że żadna umowa nie przywróci Szkocji tego, co Brexit jej odebrał i przypomniała, że Szkoci byli przeciwni wychodzeniu z Unii. Oświadczyła zatem, że najlepsza dla Szkocji jest niepodległość.