Bruksela. Morawiecki: chcemy, żeby budżet był uruchomiony jak najszybciej

10-11 grudnia szefowie rządów i państw UE spotkają się w Brukseli podczas kolejnego posiedzenia Rady Europejskiej. Jednym z głównych tematów rozmów będzie kwestia unijnej polityki klimatycznej oraz współpraca w obszarze bezpieczeństwa, w szczególności w kontekście walki z terroryzmem i ekstremizmem. Oprócz tego europejscy przywódcy omówią także sytuację wywołaną epidemią COVID-19 – dalsze kroki dla zapewnienia przystępnego cenowo i sprawiedliwego dostępu do szczepionek oraz współpracę dotyczącą wzajemnego uznawania testów.
Polska oczekuje dalszych rozmów na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej pozwalających na możliwie szybkie wynegocjowanie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych.
–Stoimy na progu podjęcia bardzo ważnych decyzji. Musimy rozstrzygnąć kwestie wieloletnich ram finansowych i specjalnego funduszu odbudowy. Mechanizmy uruchamiania muszą być jasne a nie podlegać arbitralnym i politycznie motywowanym decyzjom. Przez ostatnich kilka tygodni toczyliśmy intensywne rozmowy, w ramach których postawiliśmy sprawę jednoznacznie – w konkluzjach RE oczekujemy zapisów rozdzielających kwestie ochrony i kontroli budżetu od tzw. kwestii praworządności – powiedział po przylocie do Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
Zdaniem rządu kwestia praworządności jest uregulowana w traktatach i nie może prawo wtórne, jakim jest rozporządzenie, niejako nadpisywać traktaty.
–Dlatego w wypracowanych konkluzjach, których przyjęcia oczekujemy, zaplanowane jest bardzo dokładne wyjaśnienie, w jaki sposób tej arbitralności uniknąć. W jaki sposób te mechanizmy niejednoznaczne odsunąć na bok. Chcemy, żeby budżet był uruchomiony jak najszybciej, ale nie odejdziemy od tego, żeby bronić polskich interesów poprzez pewność do tego, że w konkluzjach będą wytyczne dla Komisji Europejskiej – zapowiedział premier polskiego rządu.
Tematem sesji Rady będą także relacje UE–USA, w świetle wyników wyborów w USA. 2 grudnia Komisja Europejska oraz Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa przedstawili wspólny komunikat „Nowa agenda transatlantycka na rzecz globalnych zmian”.
Proponowana przez Unię Europejską nowa, przyszłościowa agenda transatlantycka na rzecz globalnej współpracy obejmuje obszary, w których konieczne jest globalne przywództwo. Skupia się na następujących nadrzędnych zasadach: wzmocnieniu wielostronnych działań i instytucji, dążeniu do realizacji wspólnych interesów, wykorzystywaniu wspólnej siły oraz znajdowaniu rozwiązań, które są zgodne z wspólnymi wartościami.
Rada Europejska powróci do kwestii zmian klimatycznych z myślą o uzgodnieniu nowego celu Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji do 2030 r. Obecny cel redukcyjny do roku 2030, przyjęty w 2014 r., został ustalony na poziomie co najmniej 40 proc. Komisja Europejska popiera jego podniesienie do poziomu co najmniej 55 proc. w porównaniu do 1990 r.
Zdjęcie: Krystian Maj/KPRM