Kielce. Marcel Sabat laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury

Marcel Sabat, utalentowany aktor pochodzący z Kielc, otrzymał dziś Świętokrzyską Nagrodę Kultury. Nagrodą każdego roku Zarząd Województwa Świętokrzyskiego honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. W tym roku oprócz Marcela Sabata wręczono jeszcze 13 statuetek.
W bieżącym roku w odpowiedzi na zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury wpłynęło 51 wniosków, najwięcej ze wszystkich dotychczasowych naborów.
Przyznano nagrody I stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Natomiast nagrody II stopnia wręczane są za osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał także honorową nagrodę w postaci statuetki.
A oto nagrodzeni w roku 2020:
NAGRODA I STOPNIA
- Ewa Okońska – kierownik Redakcji Publicystyki w Polskim Radiu Kielce od ponad 30 lat. Autorka wielu audycji i prezenterka różnych programów. Obecnie prowadzi dwie autorskie audycje „Co się nosi” i „Polonijne Radio Kielce”.
- Ludmiła Worobec-Witek – absolwentka Szkoły Talentów imienia S. Kruszelnickiej oraz Lwowskiego Konserwatorium imienia M. Łysenki. Jest muzykiem Filharmonii Świętokrzyskiej, nauczycielem klasy skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, członkiem zespołu „STRAUSS ENSEMBLE”, który współpracuje z najlepszymi śpiewakami operowymi i operetkowymi w całym kraju.
NAGRODA II STOPNIA
- Małgorzata Kowalska – pianistka, kameralistka, pedagog. Po ukończeniu studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy podjęła pracę w w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach na stanowisku nauczyciela fortepianu i akompaniatora, gdzie od 2014 r. jest kierownikiem Sekcji Fortepianu. Od 2018 r. współpracuje z Katedrą Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
- Karolina Magdalena Kozieł – artystka – od 2015 r. maluje obrazy inspirowane motywem pasiaka świętokrzyskiego. Cykle prac o tej tematyce prezentowała na wystawach indywidualnych: „Pasiak Świętokrzyski” w Muzeum Historii Kielc (2015), „Pasiak nie tylko świętokrzyski” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (2016), „Inspiracje Pasiakiem Świętokrzyskim” w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (2016), „Świętokrzyskie przenikania” w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (2017), „Pasiak Świętokrzyski” na Targach Kielce (2018).
- Jerzy Krzemiński – przez ponad 30 lat jako kustosz Działu Literatury Muzeum Okręgowego w Sandomierzu podejmował inicjatywy służące promocji regionalnego, krajowego i międzynarodowego dziedzictwa kulturowego (obecnie na emeryturze). W bieżącym roku przypada 40-lecie Działu Literatury, który kontynuuje kierunek działań wyznaczony przez Jerzego Krzemińskiego, współtwórcy Muzeum Literatury w Sandomierzu.
- Jerzy Osiecki – autor, przewodnik świętokrzyski, edukator regionalny. Od ponad 30 lat w artykułach oraz książkach propaguje dziedzictwo kulturowe Regionu Świętokrzyskiego. Szczególną uwagę przywiązuje on do porozbiorowych dziejów Polski i tworzenia w Kielcach przez Józefa Piłsudskiego 1 Pułku piechoty Legionów Polskich w 1914 r. W latach 1988 – 1991 uczestniczył w pracach Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Czynu Legionowego. Na inauguracyjnym zebraniu komitetu w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wygłosił referat na temat wkroczenia strzelców do Kielc w 1914 r.
- Andrzej Paździerz – dyrektor samorządowych instytucji kultury w gminie Piekoszów od 2007 r. Swoją pracę rozpoczął od przekształcenia Gminnej Biblioteki Publicznej w Piekoszowie w samorządową instytucję kultury posiadającą osobowość prawną. Jednym z najważniejszych działań A. Paździerza było włączenie do budżetu środków zewnętrznych, co stało się znakiem rozpoznawczym w pracy dyrektora. Rokrocznie dyrektor pozyskiwał środki na realizację kilku, czasem kilkunastu projektów, które rozwijały kulturę i promowały gminę i województwo świętokrzyskie.
- Marcel Sabat – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Urodził się i wychowywał w Kielcach, Jego wielką pasją od najmłodszych lat był sport, grał w piłkę nożną, koszykówkę w klubie La Farge, uprawiał jazdę na rolkach, udzielał się także w licealnym kabarecie. Poszukując alternatywy dla sportowych pasji związał się z Teatrem Pegaz, prowadzonym przez Andrzeja Skorupskiego, dramaturga, reżysera i kierownika teatru działającego w Kieleckim Centrum Kultury. Zafascynował się sztuką aktorską i podjął studia na Wydziale Aktorskim Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, które ukończył w r. 2014. Obronił dyplom aktorski rolą Marka w przedstawieniu Shopping & Fucking w reżyserii G. Wiśniewskiego, za którą w 2013 otrzymał Nagrodę Opus Film na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Podczas studiów zagrał w spektaklu dyplomowym Złesny Agaty Dudy-Gracz. Występował na scenie warszawskiego Teatru Kamienica w sztuce My, dzieci z dworca ZOO autorstwa Christiane F. (2013 r.) w roli Detlefa, chłopaka tytułowej bohaterki, i w komedii Miłość i polityka (2014 r.) w reżyserii G. Chrapkiewicza jako młodszy asystent ministra. W 2014 r. zaangażowany został do roli Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, członka Szarych Szeregów, w głośnym filmie Kamienie na szaniec. W dramacie historycznym Filipa Bajona Kamerdyner (2018) zagrał postać nazisty Kurta von Kraussa, syna Gerdy (Anna Radwan) i Hermanna (Adam Woronowicz). W zeszłym roku zagrał epizod u Christophera Nolana w filmie Tenet (2020) u boku Michaela Caine’a i Roberta Pattinsona oraz w znaczącej produkcji BBC zatytułowanej The Wildermere Children jako Berish Lerner. Główne role w tym filmie zagrali Thomas Kretschmann i Iain Glen. Wystąpił w teledyskach do piosenek: Ogień i lód Patryka Kumóra (2017) i Nie chcę Ciebie mniej Saszan (2018). W 2018 r. nagrał debiutancki singiel Zapomniany, do którego muzykę skomponował Marcin Nierubiec. Był uczestnikiem ósmej edycji programu rozrywkowego Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo (2017). Aktor wystąpił w wielu filmach i serialach m.in.: „1920. Wojna i miłość”, „Kamienie na Szaniec”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Wyklęty” i inne.
- Urszula Stępień – autorka obszernej monografii Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, stanowiącej uwieńczenie jej wieloletniej pracy naukowej, dokumentacyjnej w zakresie dziedzictwa. Dzięki jej działaniom nad modernizacją i nową interpretacją ekspozycji Muzeum Diecezjalnego, może ono poszczycić się znaczącymi dziełami takimi, jak obraz Łukasza Cranacha Starszego czy pamiątkami historycznymi w postaci rękawiczek królowej Jadwigi.
- Rafał Urbański – doktor sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, wykładowcą na Wydziale Sztuki UJK, od 2009 r. jako grafik współpracuje z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (obecnie na etacie), od 2019 r. pełni funkcję prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Kielce.
- Kazimiera Zapałowa urodzona w 1945 r. w Chmielniku, obecnie na emeryturze, filolog i muzeolog. W latach 1967-2003 pracownik naukowy Muzeum lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Autorka wielu opracowań, esejów i artykułów o S. Żeromskim i ludziach związanych literacko z regionem świętokrzyskim m.in. Janie Gajzlerze czy Świętosławie Krawczyńskim. Jest autorką przewodników po muzeach S. Żeromskiego. Była konsultantką filmów Syzyfowe Prace i Przedwiośnie. Inicjatorka i wieloletni prezes Towarzystwa im. S. Żeromskiego fundującego od 33 lat stypendia im. Andrzeja Radka dla młodzieży z małych miejscowości, która na przekór losowi zdobywa wysokie wyniki nauczania.
- Studio Tańca i Stylu Rewanż – szesnastokrotny finalista Mistrzostw Świata oraz zdobywca 4 tytułów Mistrza Świata w kategorii Show Dance Large Productions, ma na koncie 16 złotych medali (solo, duo, trio, mini formacje). Zespół „Rewanż” reprezentuje województwo świętokrzyskie w ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach artystycznych, promując go w kraju i poza granicami Rzeczpospolitej. W 2019 r. obchodził jubileusz 25-lecia istnienia.
NAGRODY HONOROWE – STATUETKI
- Zespół: dr Jerzy Tomasz Bąbel, Artur Jedynak i Kamil Kaptur- działający na rzecz wpisania Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku.
- Zespól Muzeum Narodowego w Kielcach – Zespół zrealizował projekt: Modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Kielcach. Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej to atrakcyjna, nowoczesna ekspozycja, łącząca w sobie znakomite walory artystyczne, wielokierunkowość oraz zmienność, a nade wszystko przybliżająca sztukę wieków miniowych. Niezwykła w swej formie a także treści wystawa, dzięki swym niezaprzeczalnym walorom artystycznym wzbudza od momentu otwarcia w październiku 2019 r. ogromne zainteresowanie, dostarczając wiele satysfakcji i wyjątkowych doznań w obcowaniu ze sztuką turystom nie tylko z całej Polski ale i odwiedzającym ją gościom zagranicznym. Osiągnięcie ma niewątpliwie charakter ogólnopolski, promuje region świętokrzyski, który może poszczycić jedną z najlepszych Galerii w Polsce.
Zdjęcia: UMWŚ