Warszawa. W każdej gminie punkt szczepień

Rozpoczął się nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Rząd prognozuje powstanie aż 8-u tysięcy tego typu placówek. Punkty szczepień mają powstać w każdej gminie.
Do programu mogą zgłaszać się przychodnie (POZ, AOS), lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale, szpitale rezerwowe.
–Bardzo ważnym aspektem szczepienia jest bezpieczeństwo, dlatego nałożyliśmy pewne wymogi infrastrukturalne, na które będziemy zwracali uwagę, aby bezpieczeństwo pacjenta było zapewnione – zapewnił na konferencji prasowej minister Andrzej Niedzielski.
–Zakładamy konkretne komponenty kosztowe, które usprawnią działanie tych zespołów. Będzie dostępny lekarz, którzy może dokonywać kwalifikacji do szczepienia. Każdy zespół powinien mieć koordynatora szczepień – dodał Niedzielski.
– Chcemy, żeby program szczepień nie zakłócił normalnego działania POZ. Chcemy też, żeby w każdej gminie działał co najmniej 1 punkt mobilny szczepień dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na szczepienie stacjonarnie z różnych względów – powiedział z kolei szef KPRM Michał Dworczyk.
Tymczasem według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator 42,1 proc. Polaków nie zamierza się szczepić, a 27 proc. nie jest jeszcze zdecydowanych. 49,2 proc. biorących udział w badaniu uważa, że testy na COVID-19 są niewiarygodne.