Paryż. Cyprian Godebski mistrz rzeźby

25 listopada 1909 w Paryżu zmarł polski rzeźbiarz Cyprian Godebski. Jego prace oparte są na tradycyjnej kompozycji i charakteryzują się perfekcją techniczną. Sławę zawdzięczał wykonanym przez siebie rzeźbom monumentalnym. Jego dziełami były pomniki: Mickiewicza w Warszawie (1898), Kopernika (1899) i Fredry (1900) w Krakowie, Tarasa Szewczenki we Lwowie.
Wnuk legionisty i poety Cypriana, syn powstańca, historyka i działacza emigracyjnego Franciszka Ksawerego.
Jego najbardziej znanym dziełem jest pomnik Adama Mickiewicza znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Monument został odsłonięty 24 grudnia 1898, w setną rocznicę urodzin poety.
Krótka uroczystość, w obecności policji i wojska, została ograniczona przez władze rosyjskie do poświęcenia pomnika. Zakazano przemówień, a w wydarzeniu mogły wziąć udział jedynie osoby zaproszone z biletami wstępu. Cenzura otrzymała polecenie ograniczenia do minimum wzmianek o uroczystości, a z wystaw i okien księgarń usunięto portrety Mickiewicza.
Godebski jest także twórcą nagrobków Teofila Gauthiera na cmentarzu Montmartre i Hektora Berlioza na Pere-Lachaise w Paryżu.