Warszawa. Kompromis ws. funduszy UE musi opierać się na Traktatach

Kwestia praworządności została niezwykle mocno upolityczniona przez ostatnie lata w debacie europejskiej – ocenił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił, kompromis ws. funduszy UE musi opierać się na Traktatach i ustaleniach lipcowej Rady Europejskiej.
Minister zaznaczył, że sprzeciw Polski i Węgier, poparty także przez Słowenię, odniósł skutek, bo wstrzymał procedury, które zostały rozpoczęte w głosowaniu większościowym ws. rozporządzenia dotyczącego warunkowości wypłat funduszy unijnych.
– Teraz jest wola, by poszukiwać lepszego porozumienia – ocenił.
Według Krzysztofa Szczerskiego obecnie negocjacje te znajdują się w „bardzo wrażliwym momencie”.
– Wydaje się, że wszystkie strony są skłonne, by przedyskutować ponownie sporne kwestie i grudniowa Rada Europejska może być momentem, kiedy może do takiego przełomu dojść – mówił.
Minister uważa, że sprzeciw Polski czy Węgier nie jest niczym wyjątkowym, a weto było narzędziem stosowanym już wcześniej w negocjacjach budżetowych.
– To nie może być kompromis wykraczający poza zapisy traktatowe. Rada Europejska nie ma uprawnień, by w procedurze budżetowej tworzyć nowe prawo, które wykracza poza prawo traktatowe – zaznaczył minister. Po drugie, dodał, „należy wrócić na grunt ustaleń lipcowej Rady Europejskiej”.