Rozpoczynamy 100 dni solidarności

Galerie będą otwarte. Zrobimy zakupy na święta. Ferie zimowe dla wszystkich województw w jednym terminie… Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kompleksowy plan działania na nadchodzące 100 dni w walce z koronawirusem.
-Przed nami najważniejszy dla polskich rodzin okres w roku – Święta Bożego Narodzenia. Przed nami też miesiące, które zadecydują o naszych miejscach pracy, o utrzymaniu naszych firm i zakładów. Dlatego ogłaszamy 100 dni solidarności w walce z koronawirlsem – powiedział premier Morawiecki.
Zamiast dwutygodniowych ferii zimowych podzielonych w czasie pomiędzy poszczególne województwa wszystkie szkoły będą miały przerwę od 4 do 17 stycznia 2021 roku, ale to nie jedyna zmiana.
Zdaniem premiera ostatnie obostrzenia doprowadziły do wyhamowania epidemii, jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań rząd przedstawił kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni.
Została podjęta decyzja o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych – będą musiały one działać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska. Dalsze rozluźnianie restrykcji lub ich zaostrzenie zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania, które przekłada się na liczbę zachorowań.
Przedstawiony przez premiera plan został wcześniej skonsultowany z gronem ekspertów. Nad nowymi rozwiązaniami dyskutowano w ramach posiedzeń Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.
W ramach prac przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:
- tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
- kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
Etap odpowiedzialności – od 28 listopada do 27 grudnia
Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym
Od 28 listopada przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym.
W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.
Pozostałe zasady i ograniczenia – etap odpowiedzialności
Przemieszczanie się
- dystans 1,5 m od innych osób;
- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Wydarzenia kulturalne i kina
- Działalność zawieszona
Komunikacja zbiorowa
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Kult religijny
- Ograniczenie liczby osób w kościołach – max. 1 os. na 15m2
- obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
Zgromadzenia i spotkania
- W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
- Imprezy organizowane w domu – z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
Wesela, komunie i konsolacje
- Zakaz organizacji
Targi i wydarzenia
- Wyłącznie w formie online
Parki rozrywki
- Działalność zawieszona
Edukacja
- Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
Sklepy i galerie handlowe
- Ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00
Hotele
- Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków
Gastronomia
- Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
- Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami
Siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Działalność zawieszona
Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe
- Bez udziału publiczności
W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych. Ten wariant będzie rozważany w zależności od sytuacji epidemicznej w kraju po 28 grudnia 2020 roku.
-Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny – powiedział premier Morawiecki.
Kiedy powiaty będą w poszczególnych strefach:
- Czerwona – średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.,
- Żółta – średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.,
- Zielona – średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.