Kielce. Walka o zmiany w budżecie miasta na 2021 rok

8 210 000 złotych na tereny inwestycyjne – taką poprawkę do projektu budżetu Miasta Kielce na rok 2021 złożyło trzech kieleckich radnych.
Walka o wprowadzenie poprawek do projektu budżetu miasta na rok 2021 przedstawionego przez prezydenta Bogdana Wentę będzie toczyła się podczas obrad komisji Rady Miasta oraz podczas sesji, na której projekt będzie omawiany i głosowany.
Już teraz poprawkę do przyszłorocznego budżetu zgłosiło trzech kieleckich radnych: Marcin Stępniewski, Dariusz Kisiel oraz Zdzisław Łakomiec.
-Niestety pomimo przyjęcia przez Radę Miasta rezolucji w zakresie finansowania terenów inwestycyjnych w Kielcach środki na ten cel właściwie nie zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Niestety od urzędników wielokrotnie słyszymy, że miasto nie ma środków na finansowanie terenów inwestycyjnych. Wychodząc naprzeciw tym twierdzeniom wskazaliśmy w przyszłorocznym projekcie budżetu oszczędności w wydatkach bieżących, które powinny być przeznaczone właśnie skupowanie, scalanie i uzbrajanie terenów inwestycyjnych – powiedział Marcin Stępniewski.
–Nie możemy dopuścić, aby w kolejnym z rzędu roku nie przeznaczono prawie żadnych środków w budżecie miasta na ten cel. Działanie to jest niezbędne do zatrzymania odpływu młodych ludzi z Kielc w pogoni za godną pracą poza regionem. W tym roku wydatki miasta mają być na poziomie 1 miliard 565 mln zł., a na cel uzbrajania zaledwie 0.02% budżetu (tj. 300K). Nie może być na to naszej zgody – stwierdził radny Dariusz Kisiel.
-Nadmienię, że to nie jest tak, że coś zabieramy z innych potrzeb. Po przeanalizowaniu projektu budżetu oczekujemy jedynie przywrócenia poziomu finansowania z roku 2020. A tak zaoszczędzone i zainwestowane środki tym bardziej w tych czasach należy traktować jako inwestycję w przyszłą masę podatkową uzyskaną z podatków CIT, PIT, podatku od nieruchomości. Aby w konsekwencji czasu doprowadzić do bilansowania budżetu i uciekać od pułapki dalszego zadłużania miasta, które obecnie jest już na poziomie 1 miliarda złotych. Konkretne działy, w których widzimy możliwość utrzymania finansowania na poziomie z roku 2020, a tym samym przekierowania zaplanowanych na rok 2021 nadwyżek na nasz cel wraz z uzasadnieniem zostały zamieszczone w złożonej poprawce – dodał radny Dariusz Kisiel
Radni wskazali oszczędności, jakie Ratusz może wprowadzić, aby ich prorozwojowa propozycja zdobyła pokrycie w miejskich wydatkach.
Radni: Stępniewski, Kisiel oraz Łakomiec zaproponowali ograniczenie wzrostu wydatków w zakresie:
- 2 120 000 złotych w bieżącym funkcjonowaniu Zarządu Transportu Miejskiego oraz Miejskiego Zarządu Dróg. Oczekujemy przywrócenia poziomu finansowania z roku 2020;
- 450 000 złotych w bieżącym funkcjonowaniu Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Geoparku Kielce. Oczekujemy przywrócenia finansowania w KPT do poziomu z roku 2020 oraz zmniejszenia budżetu Geoparku Kielce, który corocznie nie jest w pełni wykorzystywany;
- 4 130 000 złotych w bieżącym funkcjonowaniu Urzędu Miasta Kielce. Oczekujemy przywrócenia finansowania z roku 2020 w niektórych segmentach finansów miasta oraz wygenerowania oszczędności w bieżącym funkcjonowaniu;
- 940 000 złotych w zakresie funkcjonowania Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Oczekujemy przywrócenia finansowania z roku 2020 tym bardziej, że dotacja celowa z budżetu państwa pokrywa w całości koszty działania Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zaplanowane na 2020 rok;
- 570 000 złotych w zakresie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Oczekujemy przywrócenia finansowania z roku 2020, w zakresie rozdziału określonego w budżecie jako „pozostała działalność”.
-Oczekujemy od prezydenta Bogdana Wenty zrealizowania założeń rezolucji przyjętej przez Radę Miasta. Powstawanie terenów inwestycyjnych w naszym mieście jest niezbędnym elementem przyczyniającym się do rozwoju naszej lokalnej gospodarki – dodaje radny Stępniewski.
Sesja Rady Miasta Kielce ws. przyjęcia budżetu na rok 2021 jest planowana na 17 grudnia 2020 roku.