Nowy pomysł polskich przedsiębiorców
Handel i gastronomia w centrach miast od wielu już lat muszą konkurować z galeriami handlowymi, które posiadając duży kapitał i przychylność ze strony samorządów wygrywają często ten pojedynek i wypierają z rynku lokalnych przedsiębiorców. Jednak pandemia Covid-19, wynikające z niej ograniczenia i lęk klientów przed większymi skupiskami ludzi w sklepach wielkopowierzchniowych, zmieniają tę sytuację i może pojawić się szansa na odwrócenie tego trendu. Kupuj lokalnie – to nowa inicjatywa polskich i również kieleckich przedsiębiorców.
Spacerując po kieleckim Rynku czy głównym deptaku, ulicy Sienkiewicza daje się zauważyć, że wiele sklepów, barów czy restauracji prowadzi swoją działalność. Oczywiście dania można zamawiać tylko na wynos, a w lokalach przestrzegane są wszelkie obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa Covid-19 czyli dezynfekcja, przypominanie o konieczności noszenia maseczek, ograniczenie liczby klientów mogących w jednym czasie przebywać w sklepie czy „godziny seniora”. Wszystko to powoduje, że lokalni przedsiębiorcy szybko zaadaptowali się do nowej sytuacji i przestrzegając zasad covid-owych stwarzają zupełnie nową sytuację na rynku. Czy będzie to trend stały i zwiększy się udział lokalnego handlu i gastronomii w centrach miast? To się okaże. Widać jednak, że małe, często rodzinne firmy nie dają za wygraną i walczą o przetrwanie i utrzymanie miejsc pracy. Jak jest to ważne dla lokalnego i ogólnopolskiego rynku pracy nie trzeba nikogo przekonywać.
Akcję kupowania polskich produktów u polskich przedsiębiorców pod nazwą „Kupuj lokalnie” wspiera wielu celebrytów, a wśród nich: Krzysztof Cugowski, Zenon Martyniuk, Katarzyna Cichopek i wielu innych. W czasie pandemii Covid-19 i związanego z nią kryzysu gospodarczego tego typu inicjatywy mogą okazać się ratunkiem dla wielu firm i miejsc pracy, a także szansą na ożywienie centrów polskich miast. Ważną rolę może odegrać tu też samorząd, który musi jednak zauważyć i docenić lokalnych przedsiębiorców, którzy pracując, zatrudniając innych i płacąc podatki są w dużym stopniu pracodawcami urzędników, którzy powinni im stwarzać jak najlepsze warunki do działalności. Z przeprowadzonych badań i obliczeń wynika, że gdyby Polacy postanowili kupować jedynie o 1% produktów krajowych więcej, to rocznie dawałoby to aż 7 mld złotych więcej wpływających do naszego budżetu. Dlatego, jako redakcja, przyłączamy się do akcji „Kupuj lokalnie” – wspomagaj kieleckich i świętokrzyskich przedsiębiorców, a tym samym pomagaj sobie.