Bruksela. Nowa strategia Komisji Europejskiej

Komisja Europejska na konferencji prasowej przedstawiła strategię UE na rzecz równości lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych i queer (LGBTIQ).
W Brukseli wiceszefowa KE Viera Jourova omówiła strategię przyjęta przez Komisję Europejską na rzecz walki z ich dyskryminacją osób LGBTIQ.
– Każdy powinien mieć swobodę bycia tym, kim jest – bez strachu i prześladowań. O to chodzi w Europie i za tym się opowiadamy. Ta pierwsza strategia na szczeblu UE wzmocni nasze wspólne wysiłki w celu zapewnienia równego traktowania wszystkich – powiedziała Jourova.
Opublikowana unijna strategia opiera się na czterech filarach działania:
- zapewnienie bezpieczeństwa – zakłada m.in. finansowanie inicjatyw mających na celu zwalczanie przemocy wobec osób LGBTIQ;
- walka z dyskryminacją – zapowiedziano przygotowanie raportu na temat dyskryminacji w obszarze zatrudnienia i wzmocnienie roli organów ds. równości;
- przestrzeganie praw „tęczowych rodzin” – chodzi o ustawodawstwo o wzajemnym uznawaniu rodzicielstwa. Jak napisano na Twitterze KE. „jeśli jesteś rodzicem w jednym kraju, jesteś rodzicem w każdym kraju”;
- propagowaniu równości osób LGBT+ na całym świecie.
Państwa członkowskie mają, na bazie tych filarów przedstawionych przez Komisję, zbudować własne programy przeciwdziałania dyskryminacji osób LGBTIQ.
Podczas konferencji Viera Jourova odniosła również się do Polski. Mówiła, że w Europie pojawił się niepokojący trend, np. ataki na marsze równości czy tworzenie „stref wolnych od LGBT”.
– Obserwujemy w Europie niepokojący trend incydentów, takich jak ataki na marsze równości i przyjmowanie deklaracji w sprawie „stref wolnych od ideologii LGBTIQ – dodała Jourova.
Europoseł Robert Biedroń odniósł się na Twitterze Kampanii Przeciwko Homofobii do przyjętej strategii, uznając przyjęty dokument, jako historyczny moment.
– To historyczny moment i pierwszy taki dokument w UE. Zawarta w nim strategia na najbliższe 5 lat określa kluczowe cele, priorytety i obszary, którymi powinny zająć się instytucje UE, aby zwiększyć równość osób LGBTIQ – stwierdził europoseł.
Komisja Europejska będzie regularnie monitorować realizację działań nakreślonych w dokumencie i przedstawi przegląd postępów jej wdrażania w połowie okresu, na jaki strategia została przyjęta. Będzie to miało miejsce w 2023 r.