Lwów. 96 lat temu urodził się Książę Polskich Poetów

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert – poeta, eseista i dramaturg. Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku, twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor esejów „Barbarzyńca w ogrodzie”, „Martwa natura z wędzidłem” i „Labirynt nad morzem”. Kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof.
Jako poeta Herbert zadebiutował na łamach prasy w 1950. Jego debiut książkowy, tom wierszy „Struna światła”, ukazał się w 1956. Do najbardziej cenionych dzieł Herberta należy cykl utworów o Panu Cogito, postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej.
W latach 80. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi. Do Polski wrócił w 1992.
Ks. biskup J. Zawistowski swoje przemówienie nad trumną poety, na którą spadły grudki ziemi z Cmentarza Orląt, rozpoczął słowami: Pamięci świętej Czcigodny Panie Zbigniewie, Książę Polskich Poetów, Największy z Orląt Lwowskich z Białym Orłem spóźnionej nagrody.
Zbigniew Herbert Książę Polskich Poetów:
–Wielkie nazwiska uprawdopodobniają największe idiotyzmy, gdyż tłum ma naiwną pewność, że wielcy ludzie bredzić nie mogą.
–Wierzę że są rzeczy piękne i brzydkie, dobre i złe, szlachetne i podłe. I biada takim strukturom w których te granice zostaną zatarte w imię czegokolwiek.
–Tracąc sumienie i pamięć tracimy swoje człowieczeństwo…
-(…) Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch
ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo. (…)