Pekin. Taxi-roboty na ulicach stolicy Chin

Chiński gigant Baidu Inc. oficjalnie otworzył w Pekinie Apollo Go Robotaxi, usługę taksówkową bez kierowcy, stając się pierwszą firmą w świecie, która przewozi pasażerów autonomicznymi pojazdami w stolicy Państwa Środka.
Firma z flotą 40 pojazdów będzie obsługiwała największy obszar i najdłuższą sieć drogową o długości około 700 kilometrów. Utworzyła także prawie 100 punktów odbioru w dzielnicach Yizhuang, Haidian i Shunyi w Pekinie.
– Chiny przejmują wiodącą rolę w sektorze autonomicznej jazdy na całym świecie – powiedział Li Zhenyu, wiceprezes firmy Baidu i dyrektor generalny grupy Intelligent Driving.
Zgodnie z planem wydanym przez Krajową Komisję Rozwoju i Reform i Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chiny planują do 2025 r. rozpocząć produkcję na dużą skalę pojazdów zdolnych do warunkowej jazdy autonomicznej i komercjalizacji wysoce autonomicznych pojazdów w określonych okolicznościach.
Baidu jest jedną z kilku chińskich firm technologicznych, które uruchomiły autonomiczne usługi taksówkarskie dla ludności w kraju. Didi Chuxing, największa chińska platforma do organizowania przejażdżek taksówkami, ogłosiła w czerwcu otwarcie usługi robotaxi na żądanie dla pasażerów w niektórych częściach Szanghaju.
Jak dotąd testy drogowe pojazdów autonomicznych są dostępne w ponad 20 prowincjach i miastach Chin. Firmy takie jak SAIC Motor, BMW, Didi Chuxing i DeepBlue Technology uzyskały autoryzację na testy przewożenia pasażerów.
Yang Diange, dziekan wydziału inżynierii samochodowej na Uniwersytecie Tsinghua, powiedział, że samojezdne pojazdy L4 mają wejść do komercyjnego użytku na dużą skalę w 2030 r. Autonomia na poziomie 4 oznacza, że samochód może jeździć samodzielnie w większości warunków bez człowieka. Zauważył, że potrzeba więcej wysiłków, aby dokonać przełomu w kluczowych technologiach, w tym w bezpieczeństwie informacji, scenariuszach testów oraz prawach i przepisach.