CBA Wrocław. Nowe informacje w sprawie o wyłudzenie 90 milionów złotych

Materiał zgromadzony w śledztwie wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki poprzez przywłaszczenie powierzonych środków finansowych w wielkich rozmiarach, a następnie poddaniu ich procederowi prania pieniędzy – poinformował Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Mechanizm przestępczy polegał na nabyciu fikcyjnych wierzytelności wbrew interesowi zarządzanej spółki i transferowaniu środków za pomocą szeregu podmiotów gospodarczych na wskazane przez organizatorów konta podmiotów rejestrowanych w Polsce i za granicą. W ten sposób spółka notowana na warszawskiej giełdzie straciła ponad 70 mln złotych.
Część z zatrzymanych osób jest również podejrzana o doprowadzenie do szkody w majątku ww. spółki na kwotę 21 mln złotych przy okazji zawarcia umowy kupna-sprzedaży działki inwestycyjnej.
W tym przypadku mechanizm przestępczy polegał na nabyciu działki za cenę, która była nieadekwatna do realnej wartości i znacząco zawyżona względem aktualnych dla miejsca i czasu cen rynkowych. Materiał śledztwa wskazuje, że osoby zaangażowane we wskazane działania miały świadomość, iż cena transakcji nie odpowiada wartości gruntu.
Pochodzące z przestępstwa środki były transferowane m.in. do podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Cyprze.
Poza Ryszardem K. i Romanem G. funkcjonariusze CBA zatrzymali również założycieli spółek fasadowych i bliskich współpracowników Romana G. – Sebastiana J. i Piotra Ś, a także ówczesnych członków władz Polnordu – Bartosza P., Andrzeja P., Michała Ś., Piotra W., Wojciecha C. i Tomasza Sz. oraz dwóch członków ówczesnego zarządu Prokom Investments S.A.
Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali wczoraj łącznie 12 osób. Obecnie trwają czynności procesowe z udziałem osób zatrzymanych.
Zdjęcie: CBA