Kielce. Sukces Kisiela i Stępniewskiego. Rezolucja inwestycyjna przyjęta

W Kielcach będzie ulica imienia Kornela Morawieckiego. Rada Miasta Kielce przyjęła także rezolucję radnych Dariusz Kisiela i Marcina Stępniewskiego w sprawie mechanizmu pozwalającego na coroczne finansowanie nowych terenów inwestycyjnych w Kielcach. Wsparcie uzyskały również Targi Kielce, które w związku z pandemią koronawirusa musiały odwołać większość zaplanowanych imprez.
Na tereny inwestycyjne w Kielcach co roku będzie przeznaczane 10 milionów złotych. Rezolucję w tej sprawie przyjęli kieleccy radni stosunkiem głosów 17 za, 5 przeciw.
– To była bardzo ważna i gorąca sesja. Przy współpracy radnych ze wszystkich klubów przyjęliśmy rezolucję wskazująco mechanizmy pozwalające na coroczne finansowanie nowych terenów inwestycyjnych w Kielcach. To oczywiście tylko pierwszy krok, ale myślę, że cała Rada Miasta będzie pilnować, aby ten cel był realizowany. Jeszcze raz gratuluje wytrwałości w dążeniu do celu Dariuszowi Kisielowi i dziękuje wszystkim radnym, którzy poparli naszą inicjatywę – powiedział radny Marcin Stępniewski.
–Według mnie to jedna z najważniejszych spraw, jaką miałem możliwość podjęcia w Radzie Miasta w tej kadencji. To pierwsza tego typu uchwała w historii Kielc podnosząca do rangi rezolucji potrzebę przeznaczania części budżetu miasta stricte na uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Krok po kroku staram się realizować najważniejsze dla mnie i sądzę całego mojego pokolenia sprawy dla miasta, z którymi przyszedłem do samorządu. Chciałbym naprawdę bardzo gorąco podziękować wszystkim 17 radnym oraz wszystkim organizacjom, które pomogły w realizacji tego projektu. Mam nadzieję, że nieprzekonani i malkontenci w niedługim czasie zobaczą, że to miało sens. Jeszcze raz wielkie dzięki – odniósł się do przyjęcia rezolucji własnego autorstwa radny Dariusz Kisiel.
-To zbyt ważna spółka dla miasta żeby jej dalsze funkcjonowanie było zagrożone – powiedział Stępniewski odnosząc się do kwestii dofinansowania Targów Kielce. Radni podjęli dziś decyzję o dofinansowaniu TK kwotą 3 milionów złotych.
-Niestety dzisiaj okazało się również, że pierwszy raz w historii kieleckiego samorządu wydatki bieżące przekroczyły dochody bieżące. To bardzo niebezpieczna sytuacja dla samorządu. Związane z tym będzie zaciągnięcie nowego kredytu, który może wynieść nawet 28 milionów złotych. Nowy dług miasta powstały podczas kadencji Bogdana Wenty to już blisko 250 milionów. Przy takim tempie zaciągania nowych zobowiązań możemy niebawem mieć trudności z obsługą długu miasta – alarmuje radny Marcin Stępniewski.