Generał bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz

35 lat temu zmarł gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, polski wyższy dowódca wojskowy. Podczas I wojny światowej walczył w II Brygadzie Legionów Polskich. Od marca 1918 w II Korpusie Polskim w Rosji.
Gen. Boruta-Spiechowicz brał udział w walce z Ukraińcami o Lwów, a potem w wojnie polsko-bolszewickiej. Za udział w bitwie pod Grannem otrzymał Krzyż Virtuti Militari V klasy. W okresie międzywojennym dał się także poznać jako teoretyk i publicysta wojskowy.
W 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko” (potem „Boruta”). Następnie działał w konspiracji antybolszewickiej. Aresztowany, trafił na „Łubiankę”. Po zawarciu układu Sikorski-Majski został dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Potem pełnił funkcje dowódcze w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.
Po wojnie wrócił do Polski. Działał w organizacjach kombatanckich. Gen. Boruta-Spiechowicz 6 sierpnia 1974 został wybrany przez aklamację przez grupę ok. 100 Legionistów na prezesa honorowego Związku Legionistów Polskich.
W proteście przeciw odznaczeniu przez władze PRL I sekretarza Komunistycznej Partii Związku radzieckiego Leonida Breżniewa Krzyżem Wielkim Orderu Wojennego Virtuti Militari zorganizował w 1976 uroczystość złożenia na Jasnej Górze Orderów Virtuti Militari przez żyjących jeszcze przedwojennych dowódców wojskowych.
W 1977 był jednym z założycieli Ruchu Obrony Praw człowieka i Obywatela. Brał udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
Zmarł 13 października 1985 w Zakopanem i został pochowany w kwaterze legionowej na Cmentarzu Nowym w Zakopanem.