Polityka prywatności

Szanowni Państwo,
Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z poniższą polityką prywatności

1. Informacje ogólne.

 1. Operatorem Serwisu NoveMiasto.com jest Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego, ul. Nowy Świat 48/11, 25-363 Warszawa
 2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniach w następujący sposób:
  1. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje
  2. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. „ciasteczka”).
  3. Poprzez zapisywanie technicznych logów na poziomie serwera www
 3. W zakresie danych, będących danymi osobowymi w świetnie przepisów o ochronie danych osobowych, administratorem danych jest Operator Serwisu.

2. Informacje w formularzach.

 1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.
 2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)
 3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej, niż za zgodą użytkownika.
 4. Jeśli dane w formularzu umożliwiają identyfikację osoby fizycznej, to osoba taka ma prawdo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania swoich danych w dowolnym momencie. Możliwe jednak, że będzie to powodowało brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
 5. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu kontaktu z Operatorem Serwisu za pomocą formularzy kontaktowych.
 6. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi – w szczególności dotyczy to przekazywania informacji o posiadaczu rejestrowanej domeny do podmiotów będących operatorami domen internetowych (przede wszystkim Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa j.b.r – NASK), serwisów obsługujących płatności lub też innych podmiotów, z którymi Operator Serwisu w tym zakresie współpracuje.

3. Informacja o plikach cookies.

 1. Serwis korzysta z plików cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Pliki tego rodzaju zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Operator Serwisu lub podmioty z nim współpracujące.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
  1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów, a także operatorów płatności.
 9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
 10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
 11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera.

 1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług.
 2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:
  1. czas nadejścia zapytania,
  2. czas wysłania odpowiedzi,
  3. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
  4. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
  5. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,
  6. informacje o przeglądarce użytkownika,
  7. informacje o adresie IP.
 3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.
 4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

5. Udostępnienie i powierzenie przetwarzania danych.

 1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.
 2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby.
 3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

 

 

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

 1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
 2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:
  1. Internet Explorer
  2. Chrome
  3. Safari
  4. Firefox
  5. Opera
  6. Android
  7. Safari (iOS)
  8. Windows Phone
  9. Blackberry
Miasto/Wiadomości

Kielce. Czy Wenta posłucha głosu radnych

-Rozwój Kielc i podniesienie poziomu życia mieszkańców naszego miasta poprzez wyższe wynagrodzenia wymaga stworzenia scalonych i uzbrojonych terenów inwestycyjnych w naszym mieście – powiedzieli na konferencji prasowej przed kieleckim Ratuszem radni klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcin Stępniewski i Dariusz Kisiel. Radni złożyli w tej sprawie rezolucję, która wzywa prezydenta Bogdana Wentę do zabezpieczenia w corocznym budżecie Kielc środków na działania związane z nabywaniem i realizacją uzbrajania terenów inwestycyjnych w mieście. Decyzja w sprawie rezolucji będzie będzie podejmowana na najbliższej sesji Rady Miasta Kielce.

Niestety w ostatnich latach w mojej ocenie miasto na ten cel zabezpieczało zbyt małe środki, aby efekt w postaci powstawania w Kielcach nowych zakładów pracy był naprawdę wymierny. Wychodząc naprzeciw tej negatywnej tendencji razem z radnym Dariuszem Kisielem złożyliśmy w dniu dzisiejszym rezolucje w tym zakresie, która będzie podejmowana na najbliższej sesji Rady Miasta – powiedział Marcin Stępniewski.

Nie możemy pozwolić na to, żeby w przyszłorocznym budżecie nie znalazły się pieniądze na strefy inwestycyjne. Nasz pomysł jest szansą na odwrócenie niekorzystnego trendu, jaki dotyka nasze miasto. Liczba mieszkańców spada i jest to niepokojące. Dajemy prezydentowi konkretne rozwiązanie. Wypracowanie pewnego mechanizmu byłoby prawdziwą rewolucją, która wpłynęłaby na rozwój naszego miasta – mówi radny Dariusz Kisiel.

-Jednym z najważniejszych instrumentów sprostania temu zadaniu powinno być tworzenie warunków do powstawania inwestycji typu „green field”, czyli budowy nowych przedsiębiorstw od podstaw, w szczególności z udziałem zewnętrznego kapitału krajowego lub zagranicznego. Podstawą przygotowania każdej nowej inwestycji, oprócz oceny potencjału kapitału ludzkiego, jest dostępność odpowiedniej lokalizacji. Przykłady innych miast lub gmin posiadających zasoby uzbrojonych i jednolitych własnościowo gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą potwierdzają, że jest to jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzje inwestorów co do zainwestowania w nowe przedsięwzięcie na terenie danego samorządu – czytamy w uzasadnieniu rezolucji do prezydenta Bogdana Wenty.

Mechanizm, który zaproponowali radni ma na celu cykliczne coroczne zabezpieczanie konkretnej wartości środków na scalanie i uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Środki na ten cel byłyby wyliczane w następujący sposób:

 •  3% wydatków inwestycyjnych w danych roku przeznaczone stricte na nowe tereny inwestycyjne,
 • 10% ze sprzedaży nieruchomości miejskich w danym roku przeznaczone stricte na nowe tereny inwestycyjne,
 • 5% podatku od nieruchomości w danym roku przeznaczone stricte na nowe tereny inwestycyjne.

Uzyskana suma pieniędzy w przyszłym roku w przypadku zastosowania proponowanego przez radnych PiS mechanizmu oscylowałaby według ich wyliczeń w okolicy 10 milionów złotych.

Scalone, uzbrojone i atrakcyjne tereny pobudzą rozwój naszego miasta, ale przede wszystkim przełożą się bezpośrednio na poziom życia kielczan. Wzrost konkurencyjności na rynku pracy przyczyni się do zwiększenia wynagrodzeń na naszym lokalnym rynku. Wpływy podatkowe do budżetu również zostaną zwiększone, co pozwoli rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców, a także poprawić otaczającą nas infrastrukturę publiczną. Wzrost wynagrodzeń może także zahamować odpływ młodych ludzi wyjeżdżających z Kielc za lepszą pracą – podkreśla Marcin Stępniewski.

Zdaniem inicjatorów petycji wprowadzenie proponowanych mechanizmów będzie ogromnym impulsem rozwojowym dla Kielc, a scalone, uzbrojone i atrakcyjne tereny inwestycyjne mogą stać się nowymi płucami rozwojowymi dla Kielc.

Konferencja odbyła się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czerwonej strefie, w której Kielce znalazły się od minionej soboty.