Moskwa. Zawieszenie broni w Górskim Karabachu

Armenia i Azerbejdżan uzgodniły zawieszenie broni w regionie Górskiego Karabachu po długich negocjacjach w Moskwie. Rosyjskie MSZ poinformowało, że porozumienie zostało ogłoszone we wspólnym oświadczeniu ministra spraw zagranicznych Armenii Zohraba Mnatsakanyana, ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhun Bayramova i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
Zgodnie z umową Armenia i Azerbejdżan będą wymieniać więźniów, osoby zatrzymane i ciała zmarłych żołnierzy za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Strony konfliktu zgodziły się jak najszybciej rozpocząć „merytoryczne negocjacje” w sprawie pokojowego rozwiązania, za pośrednictwem współprzewodniczących Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
– Szczegółowe parametry systemu zawieszenia broni zostaną dodatkowo uzgodnione – czytamy w oświadczeniu.
Porozumienie zostało osiągnięte zgodnie z ustaleniami prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i premiera Armenii Nikola Paszyniana – poinformowało rosyjskie MSZ.
Moskwa wielokrotnie nawoływała do zawieszenia broni i politycznego uregulowania różnic. Spotkanie przy drzwiach zamkniętych trzech ministrów spraw zagranicznych trwało około 10 godzin i było najdłuższym spotkaniem poświęconym sprawie Górskiego Karabachu w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Armenia i Azerbejdżan toczą spory o górzysty region Górskiego Karabachu od 1988 r. Rozmowy pokojowe toczą się od 1994 r., kiedy osiągnięto zawieszenie broni choć zdarzały się sporadyczne drobne starcia w przeciągu tych lat. Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu.