Jubileusz 90. urodzin Wiesława Gołasa

-Pańskie role teatralne, filmowe, telewizyjne, radiowe i estradowe złożyły się na imponującą galerię, bez której kultura polska XX wieku byłaby niewyobrażalnie uboższa – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście do Wiesława Gołasa, który obchodził wczoraj jubileusz 90. urodzin.
Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach. Tu też, w czasie II wojny światowej, był członkiem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. Jego ojciec, Teofil, był ogniomistrzem w 2- gim Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach.
–Wspominając dokonania artystyczne nie można zapomnieć o Pana patriotycznym zaangażowaniu i czynnej walce z okupantem podczas drugiej wojny światowej, najpierw w Szarych Szeregach, a następnie Armii Krajowej. W dniu dziewięćdziesiątych urodzin oprócz życzeń zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności, proszę przyjąć również podziękowania za nieoceniony wkład w rozwój kultury polskiej– napisał w liście okolicznościowy skierowanym do Wiesława Gołasa wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Wiesław Gołas jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, który pracuje z powodzeniem w teatrze, filmie, telewizji, radiu oraz na estradzie. Wybitne kreacje stworzył zarówno w komedii i farsie – z którymi jest najczęściej kojarzony – jak też w repertuarze poważnym. Do legendy przeszły jego – podejmowane kilkakrotnie – interpretacje roli fredrowskiego Papkina, jak również występy kabaretowe (współpracował m.in. z kabaretami Koń, Dudek, Kabaretem Starszych Panów), a zwłaszcza brawurowe wykonania piosenek (m.in. W Polskę idziemy, W co się bawić).
Przez 30 lat był jedną z najważniejszych osobowości aktorskich Teatru Dramatycznego, na którego deskach wystąpił m.in. w Paradach Jana Potockiego – przedstawieniu, które zdobyło międzynarodowy rozgłos dzięki pokazom w ramach Teatru Narodów w Paryżu. Następnie – do 1992 r. – pracował w zespole Teatru Polskiego w Warszawie. Nieprzemijającą popularność przyniosły mu role filmowe i telewizyjne, zwłaszcza w obrazach Jerzego Gruzy, Stanisława Barei, a także serialu Czterej pancerni i pies. Za osiągnięcia artystyczne Wiesław Gołas został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Nowe Miasto życzy dostojnemu Jubilatowi 200 lat.