Nowa procedura zlecania badań na obecność Covid-19

Lekarz może zlecić badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2, gdy w jego przekonaniu są ku temu wskazania – zakłada nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Pacjent nie musi mieć czterech objawów jednocześnie, takich jak gorączka, duszność, kaszel i utrata węchu lub smaku.
Dzięki nowemu rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 zwiększy się liczba lekarzy w Oddziałach Intensywnej Terapii.
Rozporządzenie pozwala wykonywać obowiązki anestezjologiczne lekarzom po 4 r. spec. z półrocznym doświadczeniem w opiece nad pacjentami w stanie ciężkim. To kilkuset lekarzy więcej na OIT.
W przypadku pacjenta, który jest wstanie samodzielnie przemieszczać się, lekarz przekazuje pacjentowi informację o punktach pobrań, w których można wykonać badanie.
W sytuacji skierowania pacjenta do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej udziela pacjentowi porady albo teleporady, podczas której dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. Porada taka może być udzielona nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji.
W razie konieczności przedłużenia okresu trwania izolacji w warunkach domowych pacjenta, u którego wystąpiły objawy, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej informuje pacjenta o przewidywanej dacie zakończenia okresu tej izolacji oraz o konieczności odbycia kolejnej porady albo teleporady w ostatnim dniu jej trwania.
W przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w sytuacji zlecenia wykonania testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 zleca pobranie materiału do wykonania testu przez zespół karetki wymazowej. Po stwierdzeniu konieczności leczenia szpitalnego zleca też taki transport.