Kraków. Jacka Malczewskiego rocznica

8 października 1929 w Krakowie zmarł Jacek Malczewski herbu Tarnawa. Polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce.
Pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego ciotką była Wanda Malczewska, sławna w swoim czasie mistyczka. Malczewski był także spokrewniony z Karolem Szymanowskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem. W roku 1867 Jacka Malczewskiego wysyłają rodzice do majątku wuja, którym był Feliks Karczewski, gdzie jego opiekunem i nauczycielem został przyszły pisarz i publicysta Adolf Dygasiński, który z kolei pochodził z Ponidzia i uczył się w szkołach w Pińczowie i Kielcach.
Malczewski tajniki malarstwa poznawał w Krakowie. W 1876 roku wyjechał na studia do Francji. Po powrocie do kraju jesienią 1877 roku kontynuował naukę pod kierunkiem Jana Matejki.
W 1897 Malczewski został jednym z ojców założycieli, bowiem obok Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Teodora Axentowicza – Towarzystwa Artystów Polskich “Sztuka”.
W okresie 1912-1914 był rektorem macierzystej uczelni. Początkowo malował sceny rodzajowe i szkice inspirowane utworami Juliusza Słowackiego, jak Śmierć Ellenai (1881), patriotyczno-martyrologiczne Wigilia na Syberii. Podczas studiów w Monachium zainspirował go symbolizm.
W dojrzałej twórczości Malczewskiego dominowała refleksja nad życiem i śmiercią np. Anioł i pastuszek (1902), Anioł z Tobiaszem (1902).
W 1921 został Jacek Malczewski odebrał Order Odrodzenia Polski. Po śmierci spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce. Zgodnie z ostatnią wolą artysty pochowano go we franciszkańskim habicie tercjarskim.
W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach znajdują się obrazy Jacka Malczewskiego m.in. Polonia (I), Pastuszek z chimerą, Pytia, Pejzaż z młodym Tobiaszem.