Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Pod koniec września 1939 r., po niemal miesięcznej walce z niemieckim najeźdźcą, kapitulacja Warszawy była już przesądzona, naczelne władze Rzeczypospolitej przebywały poza Polską a jej terytorium zajęte było przez siły obu wrogów – Niemiec i Związku Sowieckiego. W takich okolicznościach, nocą z 26 na 27 września 1939 r. powstała Służba Zwycięstwu Polski – pierwsza organizacja konspiracyjna na terenie okupowanego kraju i zalążek Polskiego Państwa Podziemnego. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.
Do dowódcy obrony Warszawy gen. Juliusza Rómmla dotarł rozkaz Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, nakazujący budowę organizacji konspiracyjnej. Zadanie „prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic” gen. Rómmel powierzył gen. Michałowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi. Walkę tę prowadzić miała Służba Zwycięstwu Polski.
SZP była pierwszą taką organizacją w nowej okupacyjnej rzeczywistości, miała jednak znaczenie nie tylko ściśle militarne. Jej zadaniem oprócz walki o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, były także odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy. Stała się ona tym samym jednym z zalążków Polskiego Państwa Podziemnego – nazwą tą już po zakończeniu wojny określono struktury konspiracyjne działające w okupowanej Polsce i podległe rządowi polskiemu na emigracji.
W Kielcach uroczyste obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbędą się w niedzielę i rozpoczną się od Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej. Następnie hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddany zostanie pod pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego. Msza zostanie odprawiona o godzinie 9.30, a o godz. 10.30 nastąpi przejście na Skwer Stefana Żeromskiego pod pomnik Armii Krajowej.