Warszawa. Rocznica aresztowania Prymasa Tysiąclecia

W nocy z 25 na 26 września 1953 r., władze komunistyczne aresztowały Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego i biskupa Antoniego Baraniaka. Podczas trzyletniego internowania kard. Wyszyński przebywał później kolejno także w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku i Komańczy.
Aresztowanie nastąpiło na podstawie Uchwały Prezydium Rządu PRL ” O środkach zapobiegających dalszemu nadużywaniu funkcji pełnionych przez ks. arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego„.
Prymas, zawiadomiony o wizycie funkcjonariuszy, zezwolił na ich wejście, nakazując równocześnie oświetlenie Pałacu, co miało zwrócić uwagę warszawiaków na działania władz wobec niego.
Podczas rozmowy w Sali Papieży funkcjonariusze Minsterstwa Bezpieczeństwa Publicznego przekazali kard. Wyszyńskiemu pismo zawierające decyzję rządu usuwającą go z miasta i zakazującą wykonywania posługi kapłańskiej. Dokument zatwierdzili Bolesław Bierut, Józef Cyrankiewicz, Jakub Berman, Edward Ochab, Hilary Minc i Stanisław Radkiewicz.
Umieszczono go w samochodzie z zamaskowanymi szybami i pod eskortą sześciu innych aut przewieziono do klasztoru w Rywałdzie, obecnie w województwie kujawsko-pomorskim.
–Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje. Jego zwycięstwo jest zawsze z maluczkimi, pokornymi. Nieraz, gdy przeciwko Wam podniosą się wszystkie pięści, to nie myślcie, że zwyciężycie, gdy im własną pokażecie. Nie, schowajcie ją, zaufajcie Bogu – napisał przed laty Prymas Tysiąclecia.
Prymas Wyszyński 16 maja 1956 roku stworzył tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – zawierzenia Narodu Maryi, będących odnowieniem królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza, złożonych trzy wieki wcześniej.
Śluby zostały uroczyście odczytane w obecności licznych wiernych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku. Na pustym fotelu prymasa spoczywały biało-czerwone kwiaty, zaś on sam składał śluby w Komańczy w łączności z zebranymi w jasnogórskim klasztorze.
Wolność odzyskał 28 października 1956 roku po dojściu do władzy Władysława Gomułki.W roku 2020 miała się odbyć uroczysta beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Ze względu na epidemię koronawirusa została jednak przełożona.