Polityka prywatności

Szanowni Państwo,
Przed rozpoczęciem korzystania z serwisu prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z poniższą polityką prywatności

1. Informacje ogólne.

 1. Operatorem Serwisu NoveMiasto.com jest Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego, ul. Nowy Świat 48/11, 25-363 Warszawa
 2. Serwis realizuje funkcje pozyskiwania informacji o użytkownikach i ich zachowaniach w następujący sposób:
  1. Poprzez dobrowolnie wprowadzone w formularzach informacje
  2. Poprzez zapisywanie w urządzeniach końcowych pliki cookie (tzw. „ciasteczka”).
  3. Poprzez zapisywanie technicznych logów na poziomie serwera www
 3. W zakresie danych, będących danymi osobowymi w świetnie przepisów o ochronie danych osobowych, administratorem danych jest Operator Serwisu.

2. Informacje w formularzach.

 1. Serwis zbiera informacje podane dobrowolnie przez użytkownika.
 2. Serwis może zapisać ponadto informacje o parametrach połączenia (oznaczenie czasu, adres IP)
 3. Dane w formularzu nie są udostępniane podmiotom trzecim inaczej, niż za zgodą użytkownika.
 4. Jeśli dane w formularzu umożliwiają identyfikację osoby fizycznej, to osoba taka ma prawdo do wglądu, modyfikacji i żądania zaprzestania przetwarzania swoich danych w dowolnym momencie. Możliwe jednak, że będzie to powodowało brak dostępu do niektórych funkcji serwisu.
 5. Dane podane w formularzu są przetwarzane w celu wynikającym z funkcji konkretnego formularza, np. w celu kontaktu z Operatorem Serwisu za pomocą formularzy kontaktowych.
 6. Dane podane w formularzach mogą być przekazane podmiotom technicznie realizującym niektóre usługi – w szczególności dotyczy to przekazywania informacji o posiadaczu rejestrowanej domeny do podmiotów będących operatorami domen internetowych (przede wszystkim Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa j.b.r – NASK), serwisów obsługujących płatności lub też innych podmiotów, z którymi Operator Serwisu w tym zakresie współpracuje.

3. Informacja o plikach cookies.

 1. Serwis korzysta z plików cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Pliki tego rodzaju zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest Operator Serwisu lub podmioty z nim współpracujące.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w następujących celach:
  1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  2. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  3. określania profilu użytkownika w celu wyświetlania mu dopasowanych materiałów w sieciach reklamowych, w szczególności sieci Google.
 5. W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
 6. Oprogramowanie do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) zazwyczaj domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać zmiany ustawień w tym zakresie. Przeglądarka internetowa umożliwia usunięcie plików cookies. Możliwe jest także automatyczne blokowanie plików cookies Szczegółowe informacje na ten temat zawiera pomoc lub dokumentacja przeglądarki internetowej.
 7. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 8. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów, a także operatorów płatności.
 9. Zalecamy przeczytanie polityki ochrony prywatności tych firm, aby poznać zasady korzystania z plików cookie wykorzystywane w statystykach: Polityka ochrony prywatności Google Analytics
 10. Pliki cookie mogą być wykorzystane przez sieci reklamowe, w szczególności sieć Google, do wyświetlenia reklam dopasowanych do sposobu, w jaki użytkownik korzysta z Serwisu. W tym celu mogą zachować informację o ścieżce nawigacji użytkownika lub czasie pozostawania na danej stronie.
 11. W zakresie informacji o preferencjach użytkownika gromadzonych przez sieć reklamową Google użytkownik może przeglądać i edytować informacje wynikające z plików cookies przy pomocy narzędzia: https://www.google.com/ads/preferences/

4. Logi serwera.

 1. Informacje o niektórych zachowaniach użytkowników podlegają logowaniu w warstwie serwerowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie w celu administrowania serwisem oraz w celu zapewnienia jak najbardziej sprawnej obsługi świadczonych usług.
 2. Przeglądane zasoby identyfikowane są poprzez adresy URL. Ponadto zapisowi mogą podlegać:
  1. czas nadejścia zapytania,
  2. czas wysłania odpowiedzi,
  3. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
  4. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
  5. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) – w przypadku gdy przejście do Serwisu nastąpiło przez odnośnik,
  6. informacje o przeglądarce użytkownika,
  7. informacje o adresie IP.
 3. Dane powyższe nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi strony.
 4. Dane powyższe są wykorzystywane jedynie dla celów administrowania serwerem.

5. Udostępnienie i powierzenie przetwarzania danych.

 1. Dane podlegają udostępnieniu podmiotom zewnętrznym wyłącznie w granicach prawnie dozwolonych.
 2. Dane umożliwiające identyfikację osoby fizycznej są udostępniane wyłączenie za zgodą tej osoby.
 3. Operator może mieć obowiązek udzielania informacji zebranych przez Serwis upoważnionym organom na podstawie zgodnych z prawem żądań w zakresie wynikającym z żądania.

 

 

6. Zarządzanie plikami cookies – jak w praktyce wyrażać i cofać zgodę?

 1. Jeśli użytkownik nie chce otrzymywać plików cookies, może zmienić ustawienia przeglądarki. Zastrzegamy, że wyłączenie obsługi plików cookies niezbędnych dla procesów uwierzytelniania, bezpieczeństwa, utrzymania preferencji użytkownika może utrudnić, a w skrajnych przypadkach może uniemożliwić korzystanie ze stron www
 2. W celu zarządzania ustawieniami cookies wybierz z listy poniżej przeglądarkę internetową/ system i postępuj zgodnie z instrukcjami:
  1. Internet Explorer
  2. Chrome
  3. Safari
  4. Firefox
  5. Opera
  6. Android
  7. Safari (iOS)
  8. Windows Phone
  9. Blackberry
Miasto/Wiadomości

Kiedy referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc

Czy na podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta Kielce będzie głosowany projekt uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie odwołania prezydenta Bogdana Weny? Byłby to pierwszy przypadek zorganizowania referendum w stolicy województwa w obecnej kadencji samorządu.

Projekt takiej uchwały na początku września zgłosił klub radnych Bezpartyjni i Niezależni, do którego należy przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański. Uchwała musi być głosowana ponieważ prezydent Wenta dwukrotnie nie uzyskał wotum zaufania od radnych. Pytanie tylko czy najbliższy termin jest przemyślany i czy zabezpieczy demokratyczne prawo każdego kielczanina do wzięcia udziały w kampanii referendalnej i w samym akcie głosowania za odwołaniem lub przeciw odwołaniu Bogdana Wenty.

Kalendarz terminów referendalnych, który zostanie uruchomiony przez przyjęcie uchwały narzuca ustawa. Jeśli głosowanie odbędzie się już jutro to termin referendum wypadnie prawdopodobnie 20 grudnia, w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia, gdzie każdy jest zajęty rodzinnymi przygotowaniami. To nie jest też najszczęśliwszy moment na prowadzenie sporu politycznego ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa.

Stanowisko w tej ważnej dla Kielc sprawie przedstawił dziś radny Marcin Stępniewski.

-Dwa lata Prezydentury Bogdana Wenty to w ocenie Kielczan wiele błędnych decyzji, których skutki już odczuwa wielu mieszkańców, a pozostała część zacznie odczuwać w najbliższym czasie. Tylko w dwa lata podniesiono Kielczanom opłaty za odbiór odpadów, cenę biletów autobusowych, koszty wyżywienia w żłobkach czy podatek od nieruchomości – wylicza radny dokonania prezydenta miasta.

Wystarczyły tylko dwa lata aby planowane zadłużenie miasta na koniec bieżącego roku wzrosło o ponad 200 milionów złotych przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków na inwestycje o kilkadziesiąt milionów w stosunku do ubiegłego roku.Bieżące problemy z odbiorem odpadów, nieskoszonymi trawami czy wydłużoną obsługą w Urzędzie Miasta mieszkańcy zgłaszają mi każdego dnia. Niejasny system zatrudniania i ogromny odsetek stanowisk kierowniczych objętych bez konkursu również budzi oburzenie Kielczan – dodaje Stępniewski.

Kielecki radny wskazuje, że od dwóch lat mieszkańcy naszego miasta nie poznali wizji rozwoju Kielc, a za moment minie już połowa kadencji. Pomimo tego ze słów Bogdana Wenty wypowiadanych publicznie w ostatnich tygodniach nie wynika żeby miało się to zmienić.

Rozumiemy oczekiwanie Kielczan dotyczące organizacji referendum za odwołaniem Bogdana Wenty. Jednakże jeśli podejmiemy tę decyzję na najbliższej sesji głosowanie przypadnie na jesienno-zimowy okres. Podchodzimy z pełną odpowiedzialnością do tak ważnych decyzji, dlatego uważamy, że okres trwającej pandemii, konstruowania przyszłorocznego budżetu oraz przedświąteczny czas podczas, którego Kielczanie będą skupieni na sprawach rodzinnych uniemożliwia głosowanie w tym terminie. Dlatego w dniu jutrzejszym złożymy wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Jeśli do głosowania jednak dojdzie konsekwentnie zagłosujemy za odwołaniem Bogdana Wenty – podkreślił Marcin Stępniewski.

Nie będziemy w tej sprawie zwlekać, dlatego w najbliższych miesiącach referendum się odbędzie, ale w okresie dogodnym dla mieszkańców naszego miasta – zakończył radny Stępniewski.