Guam. Wojna na manewry

Na tle toczącej się wojny informacyjnej pomiędzy USA i Chińską Republiką Ludową rozgrywa się pojedynek na manewry wojskowe. Ruszają ćwiczenia armii na Białorusi, Kaukazie oraz na Pacyfiku wokół wyspy Guam, na archipelagu Marianów.
W przeprowadzonych ostatnio manewrach wojsk NATO w dwóch fazach Defender – Europe 20, które odbyły się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Manewry były efektem modyfikacji dwóch ćwiczeń, których skalę i scenariusze zmieniono z powodu pandemii: Defender-Europe 20, które miało być największą od 25 lat operacją przerzutu żołnierzy i sprzętu z USA do Europy, oraz Allied Spirit, planowanego początkowo na maj. Ostatecznie wzięło w nim udział 6 tys. żołnierzy, w tym 2 tys. z polskiej armii i 4 tys. z amerykańskiej.
W odpowiedzi na ćwiczenia Defender – Europe 20 w dniach 21-26 września na terenie Białorusi, w pobliżu granicy z Polską i Litwą, odbędą się manewry Słowiańskie Braterstwo 2020, które potrwają sześć dni.
– Słowiańskie Braterstwo 2020, które odbędą się na terytorium Białorusi są strategicznymi ćwiczeniami dowódczo-sztabowymi „Kaukaz 2020” – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Równocześnie odbywają się manewry „Kaukaz-2020”. To największe ćwiczenia z udziałem rosyjskich sił zbrojnych w tym roku. Rosja organizuje je z udziałem żołnierzy sześciu państw, które są jej partnerami w Szanghajskiej Organizacji Współpracy i tworzonej przez państwa poradzieckie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB)
W manewrach udział wezmą kontyngenty wojskowe z Rosji, Armenii, Białorusi, Chin, Birmy i Pakistanu. Z manewrów wycofała się Serbia, która wcześniej zapowiedziała swój udział. Ćwiczeniami objęto ok. 80 tys. żołnierzy. Manewry będą odbywać się głównie na obiektach poligonowych obwodu astrachańskiego. Na wodach Morza Czarnego i Kaspijskiego sprawdzać swoje umiejętności będzie Flota Czarnomorska i Flotylla Kaspijska z udziałem statków sił morskich Iranu.
Ćwiczenia obserwować będą także przedstawiciele: Azerbejdżanu, Indonezji, Iranu, Kazachstanu, Tadżykistanu i Sri Lanki. W manewrach zaangażowanych będzie do 250 czołgów, 450 wozów bojowych piechoty i transporterów opancerzonych oraz 200 sztuk systemów artyleryjskich i systemów rakiet wielokrotnego startu.
Z kolei amerykańska armia również ćwiczy na wyspie Guam, na którą przybyło tysiące żołnierzy – podaje The Guam Daily Post. Serwis Pacific Daily News przypomina, że w styczniu w bazie lotniczej na Guam odbywały się inne ćwiczenia wojskowe, w których obok Amerykanów udział wzięli także lotnicy z Japonii, Australii, a siły Filipin, Korei Południowej i Nowej Zelandii szkoliły się w zakresie operacji humanitarnych i udzielania pomocy po klęskach żywiołowych.
Guam to tak zwane amerykańskie terytorium nieinkorporowane i zarazem jedna z największych baz USA na świecie.