Z Sandomierza na Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa. Na Zamku Królewskim otwarto wystawę „Dolabella. Wenecki malarz Wazów”. Jednym z eksponatów, które możemy tam zobaczyć jest ołtarzyk wykonany przez warsztat Embriachi z Wenecji, który został wypożyczony z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. W otwarciu wystawy uczestniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Jest to pierwsza wystawa poświęcona twórczości Tomasza Dolabella, nadwornego malarza polskich królów z dynastii Wazów, uważanego za jednego z ostatnich przedstawicieli manierystycznego malarstwa weneckiego, a równocześnie twórcę, który bardzo silnie wpłynął na styl polskiego malarstwa barokowego. Pracom Dolabelliego towarzyszą dzieła innych malarzy weneckich oraz przykłady weneckiego rzemiosła artystycznego stanowiące tło dla jego dorobku artystycznego.
Podczas otwarcia wystawy wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ciągu ostatnich 4,5 roku wzrósł o 1,5 mld zł.
-Dzięki temu udaje nam się wspierać wiele wartościowych inicjatyw, takich jak ta wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie – powiedział minister kultury.
–Ta wystawa będzie spełniała funkcje poznawcze, naukowe, edukacyjne. Niewiele dziś wiemy w przestrzeni publicznej o Dolabelli, chcemy tę wiedzę popularyzować – dodał wicepremier Piotr Gliński.
Tomasz Dolabella (urodzony ok. 1570, zmarły w 1650), mieszkający w Polsce od 1598 r. aż do śmierci, pracował na rzecz królów z dynastii Wazów oraz dla biskupów i opatów. Był jednym z dwóch, oprócz Bernarda Bellotta zwanego Canalettem (1721-1780), znaczących malarzy weneckich pracujących dłuższy czas w Polsce.
Lata nauki spędził w Wenecji, następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie miał zamiar przebywać tylko kilka lat, jednak pozostał w Rzeczypospolitej. Tu założył rodzinę i otrzymywał liczne zlecenia kościelne, zwłaszcza dominikańskie i kamedulskie. Zamówienia składane przez Zygmunta III i sprowadzenie przez niego do Polski Dolabelli jako nadwornego malarza sprawiają, że malarstwo weneckie reprezentowane przez twórczość Dolabelli stało się w tym czasie jednym z zasadniczych punktów odniesienia dla malarstwa polskiego.
Jednym z eksponatów, które możemy zobaczyć na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie jest ołtarzyk wykonany przez warsztat Embriachi z Wenecji, który został wypożyczony z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Ze zbiorów sandomierskiego muzeum na wystawę trafiły także:
- Rzeźba Madonny z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w.,
- Rzeźba św. Jana Ewangelisty z grupy Ukrzyżowania, pocz. XVII w.,
- Płaskorzeźba z przedstawieniem Adoracji Dzieciątka, Antonio Giorgetti, Alessandro Algardi (model), Rzym, ok. 1670,
- Plakieta z przedstawieniem Chrystusa, Francja, 1 poł. XVII w. ,
- Plakieta z przedstawieniem Maryi, Francja, 1 poł. XVII w.
Dla zwiedzających wystawa jest czynna od dziś do 6 grudnia 2020 roku.
Zdjęcia: TT/MKiDN, Muzeum Jana Długosza w Sandomierzu.