Rzym polskich pisarzy

Kielce. Niedziela w Muzeum Narodowym zapowiada się bardzo ciekawie. Tym razem przeniesiemy się do Wiecznego Miasta i będziemy podążać śladami wielkich polskich pisarzy Żeromskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Herlinga – Grudzińskiego …
Podczas wykładu dr. Pawła Grzesika będzie można poznać związki wielkich polskich literatów ze stolicą Włoch w kontekście historycznym, cele i wpływy podróży do Italii, miejsca pobytu czy polonika w przestrzeni publicznej Wiecznego Miasta związane z Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Zygmuntem Krasińskim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Józefem Ignacym Kraszewskim, Henrykiem Sienkiewiczem, Stefanem Żeromskim, Jarosławem Iwaszkiewiczem oraz Gustawem Herlingiem-Grudzińskim.
Jak pisał Herling-Grudziński, absolwent kieleckiego Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego:
„Rzym mnie fascynował — miałem w nim niesamowite, niemal euforyczne poczucie wolności. Po latach spędzonych w łagrze i w wojsku było to coś niezwykłego — to łażenie po ulicach, kąpanie się w Tybrze (wtedy to było jeszcze możliwe), przesiadywanie w knajpach, gadanie z ludźmi, no i sztuka. Zwiedzałem galerie, włóczyłem się po muzeach, podziwiałem architekturę, dzięki Krystynie, która w naszym mieszkaniu nad Tybrem, na poddaszu, urządziła sobie pracownię, zacząłem się uczyć rozumieć malarstwo. Mojej miłości do Krystyny towarzyszyła więc nowo narodzona miłość do sztuki. Rzym to była Krystyna, malarstwo, architektura, poczucie wolności oraz Instytut Literacki założony przez Giedroycia”.
Wykład dr. Pawła Grzesika będzie oparty na rzymskich fotografiach prelegenta. Spotkanie w niedzielę, 13 września, godz. 12, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, plac Zamkowy 1, wstęp wolny.