Wieluń. Rocznica niemieckiej zbrodni

-Noc jest najczarniejsza przed świtem i stajemy tutaj, w Wieluniu, właśnie przed świtem, tak jak oni. Tak jak nasze matki, nasi ojcowie, nasze babcie, nasi dziadkowie. Stajemy i przeżywamy te chwile. I tak jak oni wypatrujemy świtu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.
1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę. Jako pierwsze polskie miasto został zbombardowany Wieluń. Jest ono często przywoływane jako przykład bestialstwa i nieuzasadnionego terroru niemieckiego lotnictwa. Skutkiem ataku było zniszczenie zabudowy miejscowości w 75 procentach, ze szpitalem i zabytkami włącznie. W bombardowaniu zginęło około tysiąca cywilów.
–Historycy pytają dlaczego Wieluń? Dlaczego to bezbronne miasto? Bomby zabiły ponad 1000 osób. Trudno odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja – powiedział Morawiecki.
–Ile matek karmiłoby swoje dzieci gdyby nie te mordy? Ilu profesorów zdobyłoby nagrodę Nobla? Ilu przedsiębiorców wzbogacałoby tę ziemię? Te pytania powinny dzwonić w Polsce i w miastach niemieckich, bo stamtąd pochodzili kaci. 1 września 1939 zakończył życie wielu niewinnych ludzi. Moja mama przyjeżdżała tu na wakacje. W ’39 miała 9 lat – bawiła się aż całun śmierci to przykrył. To była wojna totalitarna, rozpętana przez zbrodnicze, ludobójcze reżimy – mówił w Wieluniu premier.
Morawiecki podkreślił, że jesteśmy strażnikami prawdy, która jest dzisiaj zakłamywana.
-Ta wojna była o wszystko – o ocalenie Europy, o ocalenie świata i również Niemców, bo ich życie byłoby życiem barbarzyńców bez wolności – dodał Mateusz Morawiecki
W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1,7 mld. ludzi z 61 państw. W wyniku konfliktu zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 milionów obywateli Polski.
Zdjęcia: Adam Guz/KPRM