Kielce. Hołd ofiarom i bohaterom Września 1939

Uroczystości w 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły w samo południe syreny alarmowe, które zabrzmiały w stolicy województwa świętokrzyskiego. Zaraz po nich zgromadzeni na uroczystości przedstawiciele władz rządowych i samorządowych złożyli kwiaty i oddali hołd przed pomnikiem w Kwaterze Ofiar Września na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach.
Następnie uroczystości przeniosły się nad grób ostatniego przedwojennego prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego zamordowanego przez niemieckich okupantów w Wiśniówce k. Kielc.
W ceremonii udział wzięli wiceojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Jońca, Senator RP Krzysztof Słoń, Leszek Bukowski z kieleckiej Delegatury IPN, sekretarz miasta Kielce Szczepan Skorupski, dyrektor kancelarii prezydenta Kielc Sławomir Stachura oraz pułkownik Paweł Polak z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Tegoroczne obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablicą przy ulicy Spokojnej, upamiętniającą ofiary bombardowania kieleckiego dworca we wrześniu 1939 roku.
Podczas kampanii wrześniowej w walkach z Niemcami poległo 66 tys. Polaków, 134 tys. zostało rannych, a 420 tys. wziętych do niewoli. W walce z Armią Czerwoną zginęło – głównie rozstrzelanych po wzięciu do niewoli – lub zostało rannych kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy, do niewoli dostało się ok. 250 tys. Niemcy stracili ok. 45 tys. zabitych i rannych, natomiast Armia Czerwona – wg danych władz byłego ZSRR – ok. 2,5 tys. zabitych i rannych.