Gdańsk. Zwiedzamy Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej zostało udostępnione dla zwiedzających 23 marca 2017 roku obok historycznego centrum Gdańska nad rzeką Motławą. Sale ekspozycyjne, jak również okazjonalne wystawy cieszą się od tego czasu olbrzymim zainteresowaniem. Tego lata zostaną prawdopodobnie pobite frekwencyjne rekordy i dyrekcja muzeum apeluje do chętnych o dużo wcześniejszą rezerwację biletów. Mimo wciąż trwającej pandemii przy wejściu ustawiają się spore kolejki chętnych, którzy po cierpliwym oczekiwaniu mogą wreszcie rozpocząć zwiedzanie.
W 2008 roku powołano instytucję Muzeum II Wojny Światowej. Na jej siedzibę wybrano Gdańsk. Długo zastanawiano się nad charakterem przyszłej ekspozycji i elementami, które należało uwzględnić przy jej konstruowaniu. Dyskusja ta toczy się do dnia dzisiejszego. Idea budowy muzeum, które pokazywałoby ostatnią wojnę łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów okazała się zadaniem niełatwym w trakcie realizacji. Na ile się to udało? Ocena należy do każdego zwiedzającego, a wśród nich jest wielu turystów zagranicznych.
Teren Muzeum II Wojny Światowej to obszar 1,7 ha w samym centrum Gdańska nad rzeką Motławą. Powierzchnia budynków to 26 tys. m2. Naziemna część to efektowny, pochylony graniastosłup, w którym znajduje się biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne, a na samym szczycie restauracja z widokiem na miasto Gdańsk. Wystawa główna mieści się 14 metrów pod ziemią i obejmuje 5 tys. m2.
Całość ułożona jest chronologicznie. Na wstępie poznajemy tło historyczne i polityczne, które generowało przyczyny największego konfliktu w historii. Ciekawie przygotowana prezentacja filmowa wprowadza nas w klimat epoki. Następnie przechodzimy do pełnej oryginalnych eksponatów wystawy, która obejmuje większość krajów biorących udział w konflikcie, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Polski.
Pokazane są zarówno wielkie bitwy, jak i problematyka życia codziennego na terenach okupowanych. Szeroko opisane zostały zbrodnie Niemców i Japończyków w podbitych krajach, a także powojenne procesy zbrodniarzy hitlerowskich i japońskich. Oddzielną część ekspozycji stanowi tematyka holocaustu.
Podsumowaniem całości jest omówienie konsekwencji II Wojny Światowej i nowa sytuacja w świecie po konferencjach w Jałcie i Poczdamie.
Na terenie muzeum znajduje się sklepik, w którym można zakupić pamiątki, a także liczne książki i publikacje wydawane przez instytucję.