Kielce. Upamiętnili likwidację kieleckiego getta

W 78. rocznicę zagłady getta kieleckiego przed pomnikiem Menora odbyły się główne uroczystości związane z wywiezieniem kieleckich Żydów do obozu zagłady.
Pamięć tamtych dni uczczono modlitwą, którą poprowadził Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Następnie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.
Kolejną częścią dzisiejszych uroczystości był koncert pieśni w wykonaniu kantora Symchy Kellera, który odbył się w budynku dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej. Z powodów epidemiologicznych w koncercie udział wzięło jedynie 45 osób.
Koncert odbył się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Po koncercie uczestnicy uroczystości przy Murze Pamięci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odmówili modlitwę za Polaków ratujących Żydów.
Przypominamy, że w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku Niemcy zamordowali dwadzieścia jeden tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn w obozie zagłady w Treblince, a 1500 Żydów na ulicach Kielc. Likwidacja kieleckiego getta rozpoczęła się o godzinie 4 rano. Pierwszego dnia wywieziono około 7 tysięcy Żydów. Starych i chorych Niemcy zabili na miejscu. Grupę młodych i zdrowych pozostawiono do pracy. W kolejnych dniach wywieziono ponad 6 tysięcy osób, głównie z terenu małego getta. Tego dnia zamordowano dzieci z sierocińca, Niemcy nakazali też uśmiercić wszystkich chorych w szpitalu żydowskim. W ostatnim transporcie wywieziono do Treblinki około 7 tysięcy osób.