Toruń. Park Pamięci Narodowej

W Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów.W wieczornych uroczystościach wzięli udział premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.
–To miejsce jest nie tylko miejscem pamięci. Jest przede wszystkim miejscem prawdy o tych, którzy nie wahali się, ryzykując życie, ratować innych. To miejsce ma przywracać im pamięć i godność. To miejsce ma przywracać pamięć całemu polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa i manipulacje miał być odarty z tej swojej godności i z prawdy o tych strasznych latach. Trzeba odzyskać prawdę o tamtych czasach i przywoływać każde imię – powiedział podczas uroczystego otwarcia Parku Pamięci Narodowej premier Mateusz Morawiecki.
–Z ogromną wdzięcznością patrzę na ten park pamięci. To wielki krok na drodze do głoszenia prawdy. Nie da się mierzyć tamtego męstwa w żaden sposób – dodał Morawiecki.
Premier podkreślił, że to Polska jest największą ofiarą materialnej grabieży lat II wojny światowej i ta prawda również musi się przebić wraz z takim dziełem jak to, krzyczącym o strasznym losie Polaków i Żydów w czasach II wojny światowej, który zgotowali nam Niemcy.
– Zbigniew Herbert pisał: „Niewiedza o zaginionych podważa realność świata, wtrąca w piekło pozorów”. Dlatego musimy bardzo dobrze zbadać naszą przeszłość. Musimy zawołać naszych bohaterów po imieniu. Musimy zaprzeczyć piekłu pozorów – powiedział Prezes Rady Ministrów.
Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II „Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.
Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.
W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.
Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.