Sytuacja gospodarcza wielu krajów uległa dalszemu pogorszeniu

Trwająca epidemia korona wirusa wpływa na sytuację gospodarczą wielu krajów. Prognozy są mało optymistyczne, nie tylko gwałtownie zmniejszył się produkt krajowy brutto (PKB) niektórych głównych gospodarek, ale także niektóre duże międzynarodowe firmy popadają w ogromny kryzys.
Pierwsze szacunkowe dane opublikowane przez Departament Handlu USA pokazały, że z powodu „zamknięcia” na dużą skalę spowodowanego epidemią, realny PKB Stanów Zjednoczonych spadł o 32,9% w drugim kwartale w skali rocznej, czyli od czasu publikacji danych kwartalnych z 1947 roku. Jest to największy spadek.
Dane opublikowane przez niemiecki federalny urząd statystyczny pokazały, że PKB Niemiec spadł w drugim kwartale o 10,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, co było największym spadkiem w Niemczech w ciągu jednego kwartału od czasu publikacji kwartalnych danych o PKB w 1970 roku.
Raport finansowy niemieckiej Grupy Volkswagena za pierwszą połowę 2020 r., również wykazał, że z powodu epidemii jej zysk zmniejszył się o 1,4 mld euro w pierwszej połowie roku. Volkswagen poinformował, że pierwsza połowa 2020 roku to najtrudniejszy okres, jaki przeżył koncern od momentu powstania, to jest od ponad 80 lat.
Sytuacja gospodarcza Japonii jest równie niepokojąca. Japoński gabinet oświadczył, że obniży oczekiwaną stopę wzrostu gospodarczego o miliard euro w pierwszej połowie roku, co jest największą stratą półroczną w historii.
Jednocześnie wiele dużych francuskich firm jest poważnie dotkniętych epidemią. Producent samolotów Airbus odnotował stratę netto w wysokości 1,9 miliarda euro w pierwszej połowie roku, a producent samochodów Renault odnotował stratę netto w wysokości 7,3 na bieżący rok co stanowi minus 4,5%, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu z 1,4% prognozami z 20 stycznia br.