75. rocznica rozbicia kieleckiego więzienia

Kielce. Obchody 75. rocznicy rozbicia komunistycznego więzienia. W brawurowej akcji żołnierzy podziemia niepodległościowego dowodzonych przez kapitana Antoniego Hedę „Szarego” wolność odzyskało blisko 400 patriotów więzionych przez komunistycznych zbrodniarzy.
Na dziedzińcu dawnego więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach odbyła się rekonstrukcja historyczna rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy „Szarego”. Inscenizację przeprowadziło Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. W uroczystościach wziął udział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.
– Ci, którzy nie złożyli broni w 1945 roku nie walczyli tylko o honor i o dobre imię wolnych Polaków. Ich działania przywracały realnie wolność tym, którzy byli tłamszeni przez komunistów – powiedział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podczas obchodów rozbicia więzienia UB w Kielcach.
Akcja została przeprowadzona przez zgrupowanie poakowskich oddziałów partyzanckich. W akcji wzięło udział 250 żołnierzy pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps.”Szary”, legendarnego dowódcy oddziałów ZWZ, AK, NIE na terenie kieleckiego i radomskiego. W sierpniu 1943 roku kpt. Szary rozbił niemieckie więzienie w Starachowicach i uwolnił 80 więźniów. W czerwcu 1944 jego oddziały opanowały miasto Końskie i rozbiły areszt uwalniając 70 więźniów.
Rozbicie więzienia w Kielcach miało miejsce w nocy 4/5 sierpnia 1945 roku. Przy minimalnych stratach, opanowano miasto, rozbito więzienie i uwolniono ok. 350 więźniów przetrzymywanych przez WUBP w Kielcach. Akcja rozbicia więzienia i uwalniania więźniów trwała 4 godziny. Wysadzono prawie wszystkie drzwi do cel więziennych. Uwolniono 354 ludzi, którym groziło wywiezienie w głąb ZSRR. Wśród uwolnionych był płk. Antoni Żółkiewski ps. Lin, dowódca 2 DP AK.
Z uwagi na skalę trudności i małe straty po obu stronach akcja rozbicia kieleckiego więzienia jest uważana za jedną z najbardziej okazałych w całej historii Podziemia Niepodległościowego.