Szydłów – polskie Carcassonne

Podróżując po Europie często podziwiamy świetnie zachowane średniowieczne miasta, zamki i inne zespoły urbanistyczne, których zwiedzanie ma niepowtarzalne walory poznawcze i umożliwia namiastkę podróży w czasie. Okazuje się jednak, że wiele takich miejsc znajduje się całkiem niedaleko nas i być może w tym roku niektóre z nich odkryjemy na nowo. Jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na terenie Polski jest Szydłów – polskie Carcassonne, położone w regionie świętokrzyskim, 45 kilometrów od Kielc.
Na przestrzeni wieków przez ziemie polskie przetaczały się liczne wojny i inne pożogi. Ich efektem jest niewątpliwie zniszczenie lub wywiezienie za granicę licznych, budowanych i gromadzonych przez 1000 lat zabytków architektury i sztuki. Dobrze zachowanych miast średniowiecznych z oryginalnym układem urbanistycznym, z kompletnymi murami miejskimi do chwili obecnej zachowało się bardzo niewiele.
Tym większą niespodzianką są dla każdego turysty odwiedziny w Szydłowie – w mieście królewskim, którego mury obronne, wybudowane przez Kazimierza Wielkiego można na odcinku ponad połowy ich pierwotnej długości podziwiać do dnia dzisiejszego. W 2019 roku Szydłów odzyskał utracone 150 lat temu prawa miejskie (1869 r.)
W wiekach średnich dostępu na teren miasta i bezpieczeństwa jego mieszkańców strzegły mury miejskie i trzy okazałe bramy – Opatowska, Wodna i Krakowska. Do dnia dzisiejszego pozostała jedynie wybudowana w XIV wieku Krakowska, Jest to pierwszy, okazały obiekt, który widzimy jadąc do Szydłowa drogą od Kielc.
Chwilę później skręcamy, wjeżdżamy w obręb murów miejskich, zatrzymujemy się na parkingu usytuowanym w pobliżu rynku i rozpoczynamy naszą podróż w czasie.
Na początek udajemy się do kościoła farnego pw. Świętego Władysława, wybudowanego w wieku XIV. Następnie idąc wzdłuż murów przechodzimy przez okazały rynek w stronę XIV-wiecznego zamku królewskiego, przebudowanego w wieku XVI. W chwili obecnej ruiny zamku zostały przystosowane do zwiedzania.
Ciekawym budynkiem na terenie kompleksu jest wzniesiony w XVI wieku Skarbczyk, w którym mieszczą się biblioteka i muzeum regionalne. W bardzo dobrym stanie zachowania jest położona nieopodal rynku późnorenesansowa synagoga, w której znajduje się kolekcja eksponatów związanych z religią i kulturą żydowską, świadcząca o bogatej historii tej społeczności, żyjącej przez wieki na terenie miasta.
W chwili obecnej miasto i gmina Szydłów znane jest jako centrum sadownictwa, gdzie znajduje się ponad 1700 ha sadów. Główna działalność miejscowych sadowników to uprawa śliwek, przede wszystkim słodkich deserowych, a także innych, dla przemysłu przetwórczego.
Podczas wizyty w mieście można oczywiście skosztować miejscowych owoców, a także specjałów w postaci wędzonej śliwki szydłowskiej. Duży potencjał rozwojowy ma także inny produkt lokalny – śliwowica szydłowska.
Wszystko to możemy zobaczyć i spróbować na corocznej imprezie plenerowej pod nazwą Święto Śliwki, podczas której miasto Szydłów prezentuje wszystko to, co ma najlepsze – wspaniałą historię, wszelkie odmiany śliwek, brzoskwiń i innych owoców, a także pyszne wyroby regionalne.